Depresja: które napoje chronią, które wprost przeciwnie?

Dla wytrawnych znawców zagadnień zdrowia i zdrowej diety odpowiedź będzie prosta: naturalne chronią, sztuczne szkodzą. I będą mieli rację. Koreańczycy z Kyung Hee University w Seulu sprawdzili, że herbata i kawa zapobiegają depresji – za to napoje komercyjne (tzw. soft drinki) zwiększają jej ryzyko.

Z uwagi na to, że w ostatnich latach pojawiały się prace naukowe oceniające wpływ napojów na ryzyko wystąpienia depresji, ale wyniki dawały niespójne, koreańscy naukowcy przeprowadzili ich metaanalizę, czyli statystyczną ocenę wszystkich danych zbiorczo.

Do analizy włączono 15 badań obserwacyjnych (9 przekrojowych i 6 prospektywnych); w sumie z udziałem prawie 350 tys. osób, wśród których stwierdzono przeszło 20 tys. przypadków wystąpienia depresji. Następnie oceniono ryzyka w zależności od najmniejszego i największego spożycia dwóch podstawowych kategorii napojów: kawy/herbaty oraz soft drinków (czyli słodzonych sztucznie lub naturalnie napojów bezalkoholowych).

Co ciekawe, kawa z herbatą działały dość podobnie – ich duże spożycie wiązało się ze zmniejszeniem ryzyka depresji o 27-29 proc. Soft drinki wręcz przeciwnie: duże spożycie zwiększało ryzyko depresji o 36 proc. Korelacje te nie były zależne od płci, kraju pochodzenia, równoczesnego spożycia alkoholu, palenia papierosów czy aktywności fizycznej.

Komentarz

Korelacja jest ciekawa i rodzi oczywiste podejrzenia, że odzwierciedla korzystny wpływ polifenoli roślinnych. Podobnie ciekawe będzie dociekanie przyczyny niekorzystnej korelacji z soft drinkami – przyczyn może być wiele, od cukru, przez opakowania, aż wreszcie do całego stylu życia (może się okazać, że osoby spożywające dużo soft drinków odżywiają się na sposób zachodni i że to właśnie ich ogólna dieta ma związek z depresją, a nie same drinki). Tak czy inaczej – pijmy jak najwięcej herbaty i kawy!

Źródło

Eur J Clin Nutr. 2018 Mar 2. Non-alcoholic beverage consumption and risk of depression: epidemiological evidence from observational studies. Kang D, Kim Y, Je Y.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s