Na stawy nie wystarczy chondroityna, nawet z glukozaminą

Ból kolan u osób z chorobą zwyrodnieniową tych stawów może być nasilany w związku z niedoborem magnezu – a szczególnie, jeśli równocześnie w diecie występuje niedobór błonnika.

Magnez jest ważnym składnikiem przemian metabolicznych w układzie kostno-mięśniowym, ale także uczestniczy w reakcjach zapalnych i sygnalizacji bólowej, dlatego autorzy postanowili ocenić, czy jego podaż w diecie wpływa na ból kolana lub obraz zmian radiologicznych stawu kolanowego u osób z chorobą zwyrodnieniową stawów.

Dane, które analizowali, pochodziły z badania kohortowego Osteoarthritis Initiative z udziałem przeszło 2548 pacjentów. U wszystkich wcześniej rozpoznano chorobę zwyrodnieniową kolana w badaniu radiologicznym, dostępne były też dane o ilości spożywanego magnezu z dietą i suplementami diety. Co roku przez cztery lata oceniano nasilenie zmian związanych z chorobą kolan.

Wyjściowo średnie spożycie magnezu wynosiło ok. 310 mg dziennie u mężczyzn i 290 mg dziennie u kobiet. Co istotne, aż 68% proc. mężczyzn i 44 proc. kobiet spożywało za mało tego pierwiastka. U osób dostarczających małych ilości magnezu ból kolan był bardziej nasilony i większe były ograniczenia funkcji kolan w całym 48-miesięcznym okresie obserwacji. Nawet po uwzględnieniu możliwego wpływu wieku, płci, wagi ciała, kaloryczności diety, ilości błonnika w diecie, stosowanych leków przeciwbólowych, aktywności fizycznej, niewydolności nerek, palenia tytoniu i ilości wypijanego alkoholu niska zawartość magnezu w diecie pozostała skorelowana z większym bólem i większymi ograniczeniami ruchowymi.

Co ciekawe, na korelację tę wpływało dodatkowo spożycie błonnika. Najsilniejsze bowiem dolegliwości były u tych osób z niedoborem magnezu, które spożywały najmniej błonnika.

Źródło

Osteoarthritis Cartilage. 2018 Feb 15. Low magnesium intake is associated with increased knee pain in subjects with radiographic knee osteoarthritis: data from the Osteoarthritis Initiative. Shmagel A, Onizuka N, Langsetmo L, Vo T, Foley R, Ensrud K, Valen P.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s