Witaminy D, E i K pomagają kobietom na serce

Duże spożycie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: D, E i K wiąże się z mniejszym ryzykiem śmierci spowodowanej niewydolnością serca – tak podsumowują wyniki swojego badania japońscy naukowcy z uniwersytetów w Tsukubie i w Osace. O dziwo, zjawisko to dotyczy tylko kobiet, u mężczyzn takiej zależności nie wykryto.

Odmienny wpływ witamin na zdrowie i obu płci w zasadzie nie powinien dziwić. Od dawna wiadomo, że kobiety i mężczyźni mogą chorować inaczej i zapadać z różną częstością na różne choroby. Naukowcy wciąż jednak zbyt rzadko analizują wyniki swoich obserwacji w odniesieniu do płci i stąd czasem trafia się zaskoczenie.

Japończycy przebadali przeszło 23 tys. mężczyzn i 35 tys. kobiet w wieku 40-80 lat. Dane o spożyciu witamin analizowano na podstawie kwestionariusza diety, a następnie dane podzielono na kwintyle, czyli 5 grup, w zależności od spożycia witamin A, D, E i K – od najniższego do najwyższego, i powiązano z ryzykiem śmierci z powodu niewydolności serca.

W badanej grupie w okresie średnio 19 lat odnotowano 567 takich zgonów. Nie wykazano, żeby poziom witaminy A miał znaczenie. Inaczej było jednak w przypadku witamin D, E i K. Ryzyko w grupie spożywającej największe ilości witaminy K było zmniejszone o prawie 40 proc., dla witaminy E o 45 proc., a witaminy D – o ok. 35 proc. Zależności te dotyczyły wyłącznie kobiet. Gdy uwzględniono możliwy wpływ innych witamin, obserwowano korelacje nieco osłabły, ale nadal pozostały istotne statystycznie.

Źródło

Nutrition. 2018 Mar;47:50-55. Dietary intakes of fat soluble vitamins as predictors of mortality from heart failure in a large prospective cohort study. Eshak ES, Iso H, Yamagishi K, Cui R, Tamakoshi A.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s