Koenzym Q10 panaceum na oczy?

Stan zdrowia narządu wzroku pod licznymi względami zależy od prawidłowej czynności mitochondriów – piszą okuliści z kliniki z Berlina i Uniwersytetu w Bazylei (Szwajcaria) w nowo opublikowanym artykule naukowym. 

Autorzy zwracają uwagę na liczne zaburzenia związane z generacją wolnych rodników, które – gdy mitochondria nie pracują prawidłowo – mogą prowadzić do stresu oksydacyjnego niszczącego na poziomie subkomórkowym liczne struktury w narządzie wzroku. Przyczyna takiej dysfunkcji może być przy tym genetyczna (wrodzona), kiedy wadliwe geny przyczyniają się do uszkodzeń mitochondriów i prowadzą do rozwoju takich chorób jak atrofia Lebera czy barwnikowe zwyrodnienie siatkówki, ale może też być nabyta, czyli wywołana czynnikami środowiskowymi.

Autorzy wskazują, że w ostatnich latach naukowcy gromadzą coraz to nowe dane, które wskazują, że zaburzenia czynności mitochondriów mogą leżeć u podłoża wielu powszechnych chorób oczu, jak jaskra, zespół suchego oka, zaćma, retinopatia cukrzycowa i zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem, a substancją o dużym potencjale w zwalczaniu zaburzeń mitochondrialnych i ich skutków w postaci nadmiaru wolnych rodników jest koenzym Q10, związek naturalnie występujący w każdej komórce i mający zdolność absorpcji elektronów podążających łańcuchem oddechowym. Szczególną rolę pełnić może zwłaszcza w profilaktyce jaskry.

Źródło

Klin Monbl Augenheilkd. 2018 Feb;235(2):157-162. Mitochondriale Dysfunktion und Bedeutung von Coenzym Q10 beim Glaukom. Erb C, Konieczka K.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s