Insektobójczy olejek z golterii

Golteria rozesłana jest źródłem olejku eterycznego, który ma właściwości insektobójcze.

Chińscy naukowcy przebadali wpływ olejku z golterii na owady z gatunku Paederus fuscipes. Są one istotnym problemem dla zdrowia w krajach azjatyckich, bowiem w ich ciele zawarta jest pederyna, wywołująca trudno gojące się alergiczne zapalenie skóry po rozgnieceniu owada (do czego często może dochodzić w miejscach, gdzie chodzi się boso).

Naukowcy poszukiwali odpowiedzi na pytanie, jaki mechanizm stoi za insektobójczym działaniem olejku z golterii. Postanowili sprawdzić, jak wpłynie na aktywność ważnych życiowo enzymów: acetylocholinesterazy, esterazy karboksylowej, s-transferazy glutationowej i oksydazy o mieszanej funkcji. Ani badania in vivo, ani in vitro nie dały wyniku jeśli chodzi o zmianę aktywności ostatnich trzech enzymów (odpowiadających za detoksyfikację). Co innego w przypadku acetylocholinesterazy. Badania wykazały różny stopień zahamowania jej aktywności, zależnie od płci owada, między 30 a 40 proc.

Enzym ten jest kluczowy dla układu ruchu i odpowiada za gotowość mięśni do reakcji na bodźce nerwowe. Jego trwała blokada skutkuje porażeniem mięśniowym, co w przypadku mięśni oddechowych prowadzi wprost do uduszenia się i może to leżeć u podstaw działania olejku z golterii na owady.

Chrząszcze Paederus fuscipes są obecne nie tylko w Azji, ale i na innych kontynentach, w tym w Europie. Były podejrzewane nawet o bycie przyczyną biblijnych plag egipskich (owady będące trzecią lub czwartą plagą mogły dać w efekcie wrzody opisane jako szósta plaga)*.

Źródło

J Med Entomol. 2018 Jan 10;55(1):155-162. Insecticidal Mechanism of Wintergreen Oil Against the Health Pest Paederus fuscipes (Coleoptera: Staphylinidae). Liu Z, Zhang Q, Wu X, Yu W, Guo S.

* Lancet. 2002 Jun 1;359(9321):1950. Blister beetles and the ten plagues. Norton SA, Lyons C.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s