Jak witamina C uratowała życie po zatruciu rozpuszczalnikiem

Na SOR szpitala w miejscowości Chandigarh trafił 25-letni pacjent, który przypadkowo wypił rozcieńczalnik do farb. Przy przyjęciu był siny (sinica świadczy o zbyt dużej ilości hemoglobiny, która nie przenosi tlenu, i przez to jest oznaką zagrożenia życia), a analiza ilości tlenu we krwi za pomocą pulsoksymetru (nakładki na palec podłączanej do monitora) oraz metod biochemicznych przynosiła niejednoznaczne wyniki.

Lekarze rozpoznali methemoglobinemię, czyli stan, w którym w wyniku reakcji chemicznej ze związkiem prowadzącym do zatrucia dochodzi do zmiany w cząsteczce hemoglobiny – a jej skutkiem jest niezdolność hemoglobiny do przenoszenia tlenu. Co w uproszczeniu zagraża uduszeniem – mimo sprawnych płuc. U pacjenta prawie połowa dostępnej hemoglobiny była nieaktywna!

Jak podają autorzy, w szpitalu nie było dostępnego błękitu metylenowego, czyli standardowej odtrutki używanej w takich przypadkach. Można jednak było przeanalizować dostępne prace naukowe i okazało się, że w rzadkich przypadkach stosowano z powodzeniem witaminę C. Pacjentowi lekarze podali więc dużą dawkę witaminy C dożylnie i uzyskali – jak sami piszą autorzy – dramatyczną poprawę przy braku jakichkolwiek skutków ubocznych.

Autorzy zwracają lekarzom uwagę na ten alternatywny sposób leczenia ciężkiej methemoglobinemii, o której z kolei warto pamiętać w razie współwystępowania sinicy  oraz sprzecznych wyników gazometrii i pulsoksymetrii.

Źródło

J Emerg Med. 2017 Dec 16. Methemoglobinemia in a Case of Paint Thinner Intoxication, Treated Successfully with Vitamin C. Dhibar DP, Sahu KK, Jain S, Kumari S, Varma SC.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s