Otyłość i jej skutki wiążą się z brakiem wapnia i witaminy D?

W Portugalii prawie 40% mieszkańców może mieć niedobór witaminy D. Naukowcy ustalili, że wzrost parathormonu (hormon wydzielany w sytuacji zbyt małego stężenia wapnia we krwi) wiąże się z częstością otyłości mierzoną obwodem w pasie, a z kolei witamina D (zapewniająca odpowiednie stężenie wapnia) wiąże się z mniejszym ryzykiem nadciśnienia, mniejszym stężeniem triglicerydów i częstością zespołu metabolicznego. 

Portugalscy naukowcy wybrali losową grupę 500 osób spośród przeszło 4000 uczestników ogólnokrajowego badania przekrojowego PORMETS. Następnie ocenili ich ciśnienie tętnicze, masę ciała, występowanie zespołu metabolicznego oraz stężenie PTH i witaminy D, i powiązali te zmienne w ramach analizy statystycznej.

Niedobór witaminy D wykryto u 37,7% badanych, a zespół metaboliczny aż u 38.4%. Im wyższe było stężenie witaminy D we krwi, tym mniejsza była szansa na zespół metaboliczny oraz wysokie ciśnienie tętnicze i triglicerydy – a wszystkie te zaburzenia są czynnikami ryzyka miażdżycy, zawałów i udarów.

Komentarz

To, że witamina D może być związana z chorobą serca i naczyń, wiadomo od dawna, ale asocjacja ta wydaje się być albo niewielka, albo dotyczyć wybranej tylko populacji. Znacznie ważniejsza jest jednak obserwacja, że w Portugalii, kraju znacznie lepiej nasłonecznionym niż Polska, aż u 40% mieszkańców może być obecny niedobór witaminy D. To jest kolejny z licznych argumentów o konieczności jej suplementacji. Z uwagi na szkodliwy efekt PTH wydzielanego w odpowiedzi na spadek wapnia, warto, by osoby spożywające mało tego pierwiastka (czyli w praktyce jedzące mało sera żółtego, bo w reszcie nabiału wapń owszem jest, ale wcale nie w tak wielkiej wielkiej ilości) łączyły w suplementach witaminę D z wapniem.

Źródło

BMC Endocr Disord. 2017 Nov 17;17(1):71. Vitamin D, parathyroid hormone and metabolic syndrome – the PORMETS study. Raposo L, Martins S, Ferreira D, Guimarães JT, Santos AC.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s