Bifidobakterie zmniejszają bóle brzucha u dzieci

Pediatrzy z Uniwersytetu Neapolitańskiego w Foggii (Włochy) zbadali wpływ suplementacji probiotyków na częstość bólów brzucha u dzieci z zespołem jelita nadwrażliwego i ustalili, że oferują one istotne korzyści w porównaniu z placebo.

Testowanym probiotykiem były 3 szczepy bifidobakterii: Bifidobacterium infantis M-63, Bifidobacterium breve M-16V, Bifidobacterium longum BB536. Sprawdzano, jak probiotyki te wpłyną na częstość objawów związanych z zespołem jelita nadwrażliwego oraz dyspepsji czynnościowej oraz jakość życia dzieci.

Zespół jelita nadwrażliwego polega na występowaniu powtarzających się objawów jelitowych, w różnych konstelacjach: bólu brzucha, biegunek, zaparć i wzdęć, które nie mają wyraźnej innej przyczyny. Dyspepsja czynnościowa z kolei objawia się objawami dyskomfortu po jedzeniu (np. zgagą), które również nie mają wyraźnej innej przyczyny i wiązane są z zaburzeniami czynności przełyku i żołądka.

W badaniu uczestniczyło 48 dzieci z rozpoznaniem zespołu jelita nadwrażliwego i 25 z dyspepsją czynnościową. Dzieci losowo przydzielono do grupy mającej otrzymywać bifidobakterie lub placebo. Po 2 tygodniach leki zamieniano (bez wiedzy pacjentów) i prowadzono obserwacje przez kolejne 6 tygodni.

U dzieci z dyspepsją czynnościową nie stwierdzono różnic w stosunku do placebo (co może wynikać po prostu z tego, że probiotyki działają w jelicie grubym i ogólnie na organizm, ale niekoniecznie wewnątrz przełyku – przyp. integmed.pl).

Jednak u dzieci z zespołem jelita nadwrażliwego leczonych probiotykami (Bifidobacteria) istotnie częściej uzyskano całkowite ustąpienie objawów oraz zmniejszenie częstości bólu brzucha. Poprawę (zbiorczo) uzyskano u blisko połowy dzieci leczonych probiotykami i tylko u 17 proc. dzieci w grupie placebo. 

 

Komentarz

O związku jelita nadwrażliwego z dysbiozą, czyli nieprawidłową florą bakteryjną jelit, napisano wiele prac naukowych. U dzieci też może występować. I to właśnie od wpływu na dzieci zaczęła się dzisiejsza kariera probiotyków. Bifidobakterie należą do jednych z pierwszych bakterii zasiedlających dziecko tuż po urodzeniu. Jak widać, biorąc pod uwagę ich korzystne działanie w chorobach jelit, ewidentnie jest jakiś powód, z jakiego natura to wymyśliła.

Źródło

J Clin Gastroenterol. 2017 Jan;51(1):e5-e10. A Mixture of 3 Bifidobacteria Decreases Abdominal Pain and Improves the Quality of Life in Children With Irritable Bowel Syndrome: A Multicenter, Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled, Crossover Trial. Giannetti E, Maglione M, Alessandrella A, Strisciuglio C, De Giovanni D, Campanozzi A, Miele E, Staiano A.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s