Niedobór witaminy D zwiększa ryzyko upadku

Naukowcy z Oddziału Geriatrii Szpitala Uniwersyteckiego w Angers (Francja) ustalili, że niedobór witaminy D u starszych osób ponad czterokrotnie zwiększa ryzyko upadków. 

W badaniu uczestniczyło 216 pacjentów oddziału. Za upadek przyjmowano każde niezamierzone zdarzenie, w wyniku którego dana osoba znajdowała się na ziemi lub poniżej poziomu, na którym stała. Za niedobór witaminy D przyjęto ≤ 25 nmol/l. W analizie wykluczono wpływ takich czynników jak wiek, płeć, masa ciała, użycie wielu leków, w tym na nadciśnienie tętnicze i leków psychotropowych, a także niesprawność, zaburzenia poznawcze, stężenie parathormonu we krwi, stężenie albuminy i kreatyniny, a nawet porę roku.

Jak się okazało, u osób z niedoborem witaminy D przeszło czterokrotnie częściej doszło do upadku. Dwukrotnie częściej stwierdzano u nich ponadto hipotonię ortostatyczną (jest to spadek ciśnienia towarzyszący pionizacji, mogący skutkować np. omdleniem po wstaniu z łóżka) oraz historię wcześniejszych upadków niż u osób bez niedoboru witaminy D.

Komentarz

Witamina D, powszechnie przez lata kojarzona praktycznie wyłącznie z kośćmi, ma z nimi wspólnego coś więcej, niż tylko regulację wchłanianie wapnia – chroni je, ograniczając ryzyko upadków – a są one najczęstszą przyczyną poważnych złamań u starszych osób. Jak widać, niekoniecznie działa za pośrednictwem kości – może wpływać na grę naczyniową i szybkość reakcji układu krążenia, dzięki czemu najzwyczajniej w świecie nie kręci się w głowie po zbyt szybkim powstaniu. A to zabezpiecza przed upadkiem. Niedobór witaminy D, zwłaszcza w starszym wieku, może się więc okazać dla kości groźniejszy, niż się powszechnie uważa…

Źródło

J Nutr Health Aging. 2017;21(10):1307-1313. Vitamin D and the Mechanisms, Circumstances and Consequences of Falls in Older Adults: A Case-Control Study. Duval GT, Paré PY, Gautier J, Walrand S, Dinomais M, Annweiler C.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s