Japońscy specjaliści od znieczuleń w stomatologii przeprowadzili badanie kliniczne w celu oceny, jak skuteczna będzie aromaterapia w redukcji nudności po operacjach w obrębie jamy ustnej prowadzonych w znieczuleniu ogólnym.
Uczestników rekrutowano w Szpitalu Uniwersyteckim w Hokkaido. Do grupy aktywnej aromaterapii przydzielono 32 osoby, u których po wybudzeniu stosowano mieszankę 1% olejków z mięty, imbiru i lawendy, w ilości 0,01 ml każdego z wymienionych. W grupie kontrolnej znalazło się 25 osób, u których stosowano czystą wodę.
Analiza wskazała, że aromaterapia istotnie zmniejszyła nasilenie nudności w porównaniu z wodą. W grupie aromaterapii konieczność stosowania leków przeciwwymiotnych była prawie dwukrotnie mniejsza niż w grupie kontrolnej (31 wobec 52 proc.), jednak nie osiągnęła istotności statystycznej. Satysfakcja z leczenia okazała się za to znacznie większa w grupie aromaterapii.
Jak wnioskują autorzy badania, aromaterapia z użyciem olejków miętowego, imbirowego i lawendowego może być skutecznym elementem profilaktyki nudności po zabiegach.
Mechanizm działania takiej aromaterapii może wiązać się z bezpośrednim wpływem olejków eterycznych na receptory serotoninowe typu 3 w ośrodku wymiotnym.
Na podstawie
Ishikawa E, Fujisawa T, Kimura Y, Hojo T, Kamekura N, Kido K. Effect of aromatherapy with peppermint, ginger, and lavender on postoperative nausea severity after oral surgery under general anaesthesia: A single-blind randomized controlled trial. Complement Ther Med. 2025 Jun;90:103169. doi: 10.1016/j.ctim.2025.103169. Epub 2025 Mar 26. PMID: 40154579.
Odkryj więcej z integmed.pl
Zapisz się, aby otrzymywać najnowsze wpisy na swój adres e-mail.

