Japońscy naukowcy jako pierwsi na świecie wykazali, że suplementacja probiotyku z prebiotykiem zwiększa spoczynkowy wydatek energetyczny u ludzi. Wyniki tego badania mogą mieć znaczenie dla optymalizacji strategii nutraceutycznych stosowanych w celu wsparcia odchudzania.
Obserwacje poczynione w tym badaniu rzucają nieco światło na interesujące zagadnienie, mianowicie dlaczego w niektórych badaniach suplementacja probiotyków wiązała się z utratą wagi.
Autorzy przeprowadzili randomizowane badanie kliniczne z kontrolą placebo, w ramach którego sprawdzono skutki suplementacji bakterii Bifidobacterium animalis subsp. lactis GCL2505 w połączeniu z inuliną w grupie 44 osób z nadwagą lub otyłością. Uczestnicy przyjmowali codziennie, przez 4 tygodnie, probiotyk w dawce 10 mld CFU w połączeniu z 5 g inuliny. Głównym ocenianym parametrem był spoczynkowy wydatek energetyczny, czyli ilość kalorii spalana w spoczynku, bez aktywności fizycznej.
Ten po 4 tygodniach w grupie przyjmującej synbiotyk okazał się znacząco wyższy niż w grupie placebo, z różnicą 84,4 kcal/24h.
Sugeruje to, że zastosowana suplementacja poprawiła równowagę energetyczną organizmu i że korekta mikroflory jelitowej (u uczestników stwierdzono zwiększoną liczbę bifidobakterii w kale) może w tym mechanizmie przyczyniać się do redukcji nadmiernej masy ciała.
Na podstawie
Baba Y, Azuma N, Saito Y, Takahashi K, Matsui R, Takara T. Effect of Intake of Bifidobacteria and Dietary Fiber on Resting Energy Expenditure: A Randomized, Placebo-Controlled, Double-Blind, Parallel-Group Comparison Study. Nutrients. 2024 Jul 20;16(14):2345. doi: 10.3390/nu16142345. PMID: 39064788; PMCID: PMC11279889.
Odkryj więcej z integmed.pl
Zapisz się, aby otrzymywać najnowsze wpisy na swój adres e-mail.

