Naukowcy z Uniwersytetu Konkuk w Seulu (Korea Płd.) przeprowadzili badanie mające udokumentować, jakie reakcje wywołują u kobiet inhalacje olejków eterycznych. 

Celem było poszukiwanie sposobów łagodzenia stresów i napięć typowych dla współczesnych, zaawansowanych cywilizacyjnie społeczeństw. Aromaterapia, mimo że postrzegana jako metoda z kręgu medycyny alternatywnej/komplementarnej, wywołuje określone reakcje, co wykorzystuje się w nurtach szeroko określanych mianem „mind-body”, czyli wykorzystujących wpływ umysłu na ciało w celu poprawy i samopoczucia, i zdrowia somatycznego.

Autorzy wykorzystali 10 olejków eterycznych do badania zmian EEG, ciśnienia tętniczego krwi i częstości rytmu serca u 23 kobiet w wieku od 20 do 60 r.ż. Badano olejek lawendowy, różany, eukaliptusowy, geranium, rumiankowy, rozmarynowy, tymiankowy, jaśminowy, z mięty pieprzowej i z szałwii muszkatołowej. Inhalacja trwała 90 s w kontrolowanych laboratoryjnie warunkach (przez szklaną tubę). 

Większa część olejków wywoływała zmiany w zapisie fal mózgowych (EEG) świadczące o relaksacji i działaniu uspokajającym: były to olejki lawendowy, rozmarynowy, eukaliptusowy, jaśminowy, rumiankowy, szałwiowy i tymiankowy.  Obserwowano zmiany świadczące o skupieniu dla olejku lawendowego, rozmarynowego, różanego i geranium. Oznacza to w uproszczeniu, że cztery ostatnie stymulowały koncentrację, przy czym lawendowy i rozmarynowy czyniły to równolegle z wprowadzaniem w stan relaksacji, co nie jest bynajmniej sprzeczne i może świadczyć o wspieraniu np. procesów uczenia się. 

Wszystkie olejki prowadziły do redukcji skurczowego ciśnienia tętniczego, co z kolei wskazuje na ich wpływ na pracę serca i również pozwala wnioskować o działaniu antystresowym. Autorzy mają nadzieję, że przyszłe badania pozwolą ustalić wpływ olejków eterycznych i innych naturalnych produktów na organizm ludzi różnej płci i wieku, aby móc jak najskuteczniej dobierać interwencje przeciwdziałające stresowi psychicznemu i jego skutkom somatycznym. 

Na podstawie

Choi NY, Wu YT, Park SA. Effects of Olfactory Stimulation with Aroma Oils on Psychophysiological Responses of Female Adults. Int J Environ Res Public Health. 2022 Apr 25;19(9):5196. doi: 10.3390/ijerph19095196. PMID: 35564590; PMCID: PMC9102723.