Indyjscy specjaliści periodontologii porównali dwa roztwory: chloroheksydyny oraz olejku z drzewa herbacianego (tea tree oil) w zwalczaniu przykrego zapachu z ust. 

Dodatkowo naukowcy przeanalizowali, czy za przypadłość tę u uczestników badania odpowiadała bakteria Solobacterium moorei. Jest to beztlenowa laseczka, rzadko powodująca poważne infekcje poza jamą ustną, natomiast od ok. 20 lat jest uznawana za jedną z możliwych przyczyn halitozy, czyli nieprzyjemnego oddechu. Bakteria ta może tworzyć biofilmy i zasiedlać brodawki językowe, w obrębie których panuje środowisko ubogotlenowe. Wytwarza wiele substancji organicznych, m.in. indol, skatol, związki siarki, ptomainy (np. kadawerynę i putrescynę), których zapach kojarzony jest z procesami gnilnymi i stąd możliwy związek S. moorei z halitozą. 

W badaniu brało udział 160 osób, których w sposób losowy przydzielano do grupy, której zalecono płukanie jamy ustnej roztworem chloroheksydyny lub roztworem olejku eterycznego z drzewa herbacianego, lub placebo. Analizowano wiele parametrów, porównując ich ewentualne zmiany już po tygodniu. Równolegle badano ślinę i wymazy z języka na obecność S. moorei za pomocą reakcji PCR. 

Wśród osób cierpiących na przykry zapach z ust 100% próbek okazało się dodatnich w kierunku obecności poszukiwanej bakterii. Po tygodniu w obu grupach stosujących aktywną substancję przeciwbakteryjną (chloroheksydynę lub olejek z drzewa herbacianego) odnotowano zmniejszenie ilości S. moorei, przy czym ta druga płukanka była nawet nieco skuteczniejsza. Tym zmianom towarzyszyły z kolei redukcje ilości związków siarki w wydychanym powietrzu, jak i poprawa w teście subiektywnej oceny jakości oddechu. 

Wyniki wskazują, że ilość bakterii S. moorei izolowanych z jamy ustnej osób z halitozą faktycznie koreluje z obiektywnymi i subiektywnymi wskaźnikami jakości oddechu, a nadto że już w tydzień można ten stan poprawić za pomocą płukanek antyseptycznych, zawierających związki czy to syntetyczne, czy, jeśli ktoś woli – naturalny olejek eteryczny, dobrze znany z właściwości przeciwdrobnoustrojowych. Najczęściej takie płukanki zawierają olejek w niewielkim stężeniu, z uwagi na silne działanie zawartych w nim związków.

Na podstawie

Srikumar KP, Bhagyashree BN, Srirangarajan S, Ravi RJ, Vinaya R. Efficacy of Melaleuca alternifolia and chlorhexidine mouth rinses in reducing oral malodor and Solobacterium moorei levels. A 1 week, randomized, double-blind, parallel study. Indian J Pharmacol. 2022 Mar-Apr;54(2):77-83. doi: 10.4103/ijp.ijp_772_20. PMID: 35546457.