Suplementacja witaminy D jest bezpieczną i skuteczną opcją wspierania terapii polipów błony śluzowej nosa – uważają włoscy lekarze. 

Co więcej, znaczenie witaminy D uznają za fundamentalne dla leczenia przewlekłego zapalenia błony śluzowej nosa, którego elementem mogą być właśnie polipy. Te powstają w wyniku nacieczenia błony śluzowej nosa przez limfocyty Th1 i wiążą się z wytwarzaniem specyficznej cytokiny prozapalnej – interferonu gamma. Witamina D przeciwdziała tym zjawiskom i wspomaga wygaszanie reakcji limfocytów Th1. To tłumaczy, skąd obserwowana w badaniach naukowych korelacja między niedoborem witaminy D a utrzymywaniem się objawów przewlekłego zapalenia zatok i polipów. 

Autorzy wskazują, że aktualnie zalecane leczenie (z użyciem glikokortykoidów donosowych i irygacji solą) ma skuteczność daleką od idealnej; szczególnie niska jest ona u osób ze współistniejącą astmą, nadważliwością na aspirynę czy alergią na grzyby. Tymczasem w co najmniej 7 pracach naukowych wykazano, że dodanie witaminy D do leczenia polipów lub przewlekłego zapalenia błony śluzowej nosa poprawia wyniki leczenia – czy to łagodząc objawy, czy zmniejszając częstość nawrotów. 

Zdaniem autorów suplementację witaminy D warto rozważyć jeszcze przed decyzją o wdrożeniu bardzej zaawansowanych terapii, np. z użyciem leków biologicznych czy za pomocą operacyjnego usunięcia polipów. Ta prosta i tania strategia może u części osób pomóc na tyle, że leczenie II rzutu nie będzie potrzebne, a to pomoże oszczędzić i cierpień, i kosztów. 

Na podstawie

Murdaca G, Paladin F, Gangemi S. Role of Vitamin D in the Clinical Course of Nasal Polyposis. Biomedicines. 2021 Jul 21;9(8):855. doi: 10.3390/biomedicines9080855. PMID: 34440059; PMCID: PMC8389619.