Naukowcy z uniwersytetów medycznych w Aleksandrii, Kairze i Minii (Egipt) przeprowadzili analizę badań klinicznych, w których stosowano aromaterapię w okresie po operacji kardiochirurgicznej. Olejek lawendowy okazał się tu skutecznie wspomagać stan chorych po zabiegu. 

Autorzy wyszukali wyłącznie randomizowane badania kliniczne, w których porównywano skuteczność aromaterapii z użyciem olejku lawendowego w stosunku do placebo. Znaleziono dziewięć takich badań, z udziałem przeszło 650 pacjentów.

Analiza wskazała, że olejek lawendowy skutecznie:

  • łagodził ból
  • redukował lęk
  • zmniejszał spoczynkową częstość rytmu serca.

Nie stwierdzono natomiast wpływu olejku lawendowego na ciśnienie tętnicze.

Redukcja bólu i lęku po operacji kardiochirurgicznej to znacznie ważniejsze zjawiska, niż mogłoby się wydawać. Chory jest w poważnym stanie i to, co się dzieje w jego umyśle, istotnie wpływa na dalsze rokowanie. Już dawno zauważono, że rezultat operacji zależy nie tylko od technicznej sprawności chirurga – jednym z pozostałych czynników jest chociażby psychika. Takie interwencje z dziedziny „medycyny holistycznej”, jak aromaterapia z użyciem olejku wpływającego kojąco na układ współczulny i obwody zawiadujące stresem, oferują niedrogi, a co najważniejsze bezpieczny sposób, który może istotnie wesprzeć lekarzy w walce o zdrowie swoich pacjentów.

Oczywiście jeśli lekarze będą otwarci na pozastandardowe sposoby redukcji cierpienia chorego.

Na podstawie

Complement Ther Med. 2020 Jan;48:102256. The effect of inhalation aromatherapy in patients undergoing cardiac surgery: A systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. Abdelhakim AM, Hussein AS, Doheim MF, Sayed AK.