Specjaliści leczenia oparzeń wraz z dietetykami z Uniwersytetu Medycznego w Teheranie (Iran) wykazali, że suplementacja hydrolizowanego kolagenu przyspiesza gojenie się ran oparzeniowych. 

I nie chodzi bynajmniej o lekkie oparzenia, w badaniu uczestniczyli bowiem chorzy z poparzeniami 20-30% ciała, czyli co najmniej średniego stopnia ciężkości. Leczenie oparzeń to duży dział chirurgii, wymagający wielkiej wiedzy i nierzadko specjalistycznych materiałów. Poważne rany oparzeniowe są bowiem zagrożeniem dla homeostazy organizmu i wymagają terapii całościowej, a nie miejscowej – w tym zwalczania zaburzeń metabolicznych i elektrolitowych, do których dochodzi w wyniku uszkodzenia dużych fragmentów powierzchni skóry. Dlatego nie ustają wysiłki naukowców w poszukiwaniu sposobów przyspieszających regenerację oparzeń.

Wiadomo, że poważne poparzenia łączą się m.in. ze znacznie zwiększonym zapotrzebowaniem na energię i na białko, które jest najważniejszym materiałem budulcowym wszystkich narządów, a skóra nie jest wyjątkiem. W skórze gros białek stanowi właśnie kolagen, czy więc nie byłoby rozsądne podawać hydrolizowany kolagen, aby sprostać temu zwiększonemu zapotrzebowaniu? Grupa badana otrzymywała przez 4 tygodnie suplement zawierający 36 g hydrolizatu kolagenu wołowego oraz dostarczający dodatkowo 1000 kcal energii w celu usprawnienia procesów regeneracyjnych, grupa kontrolna – suplement dostarczający taką samą wartość energetyczną, ale bez kolagenu, za to z podobną zawartością białka, tylko że sojowego.

Wyniki wskazują, że hipoteza ta była trafna – grupa, która otrzymywała kolagen w suplementacji, miała już po 2 tygodniach większe stężenia albuminy (białko krwi będące głównym transporterem różnych związków między narządami oraz odpowiadające za „uttrzymywanie” wody wewnątrz naczyń krwionośnych, co jest niezmiernie ważne w warunkach oparzenia dużej powierzchni skóry). Uczestnicy suplementujący kolagen blisko 4-krotnie częściej osiągali pełne wygojenie rany niż grupa kontrolna i o prawie 30 proc. krócej trwał ich pobyt w szpitalu.

To, że w oparzeniach silnie zwiększone jest zapotrzebowanie na białko, nie jest żadnym odkryciem. To jednak, że hydrolizowany kolagen zadziała o tyle lepiej niż inny rodzaj białka (tj. niż białko sojowe), może być do pewnego stopnia zaskoczeniem. Jak dotąd, z powodzeniem stosowano opatrunki kolagenowe na rany, ale nikt wcześniej  nie opublikował podobnych badań klinicznych z kolagenem doustnym!

Na podstawie

Burns. 2019 Dec 16. The effect of a hydrolyzed collagen-based supplement on wound healing in patients with burn: A randomized double-blind pilot clinical trial. Bagheri Miyab K, Alipoor E, Vaghardoost R, Saberi Isfeedvajani M, Yaseri M, Djafarian K, Hosseinzadeh-Attar MJ.