Czy dieta przeciwzapalna to mit rodem z kolorowych czasopism, czy faktyczny sposób na leczenie chorób? Okazuje się, że w grupie osób z zapaleniem dziąseł wyniki zmiany diety można zaobserwować już po miesiącu. 

Naukowcy z ośrodków dentystycznych i dietetycznych we Freiburgu, Karlsruhe (Niemcy) oraz Bernie (Szwajcaria) wybrali 15 chorych, którym zalecono zmianę diety na ubogą w cukry proste i białko zwierzęce, natomiast bogatą w kwasy omega-3, witaminę C, witaminę D, antyoksydanty, naturalne azotany roślinne i błonnik. Do porównania posłużyła druga grupa, której nie zalecono zmiany diety. Eksperyment trwał miesiąc. Dentysta, który oceniał stan jamy ustnej uczestników badania, nie miał świadomości, jaką dietę stosują, czyli w której grupie się znaleźli.

W obu grupach po miesiącu nie zmieniła się wielkość płytek nazębnych, czyli prekursorów kamienia nazębnego wywołujących reakcję zapalną. Zmieniła się za to częstość krwawień z dziąseł – w grupie stosującej dietę przeciwzapalną stwierdzono ich blisko dwukrotnie mniej, niż przed rozpoczęciem diety! Dodatkowymi korzyściami okazał się wzrost stężenia witaminy D we krwi i… utrata masy ciała!

To badanie zdecydowanie wspiera pogląd, że dieta ma znaczenie. Jeśli masz problem z dziąsłami, pomyśl – może to znak, że najwyższy czas zacząć się inaczej odżywiać?

Na podstawie

J Clin Periodontol. 2019 Apr;46(4):481-490. The influence of an anti-inflammatory diet on gingivitis. A randomized controlled trial. Woelber JP, Gärtner M, Breuninger L, Anderson A, König D, Hellwig E, Al-Ahmad A, Vach K, Dötsch A, Ratka-Krüger P, Tennert C.