Brytyjscy specjaliści postanowili zawalczyć z częstą przypadłością maratończyków: objawami pokarmowymi. Do tego celu użyli mieszanki trzech szczepów probiotyków. 

Długotrwały wysiłek jak w maratonie wiąże się z ograniczeniem przepływu krwi przez trzewia, co w wyniku niewielkiego niedokrwienia rozszczelnia nabłonek jelitowy, powoduje przedostawanie się toksyn bakteryjnych do krążenia i reakcję układu odpornościowego. A to może z kolei przyczyniać się do wystąpienia najróżniejszych objawów pokarmowych, niekiedy poważnie utrudniających dalszy bieg. To tylko teoria, bo równie dobrze za objawy może odpowiadać przyjmowanie wysokenergetycznych żeli i ich mniej lub bardziej dynamiczny rozkład przez florę bakteryjną – albo jakiś zupełnie inny proces.

Pomysł na badanie był jednak prosty: skoro wiadomo, że probiotyki mają potencjał doprowadzania do uszczelnienia nabłonka jelitowego, suplementujmy je maratończykom – na miesiąc przed zawodami. Do badania włączono 24 biegaczy, podzielonych na grupy (probiotyki i placebo). Probiotyk zawierał szczepy Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium bifidum oraz Bifidobacterium animalis subs p. Lactis. 

Już w trzecim tygodniu badania u osób suplementujących probiotyki odnotowano mniejszą częstość objawów pokarmowych (jeszcze przed głównym biegiem!). W czasie maratonu wyraźnie rzadziej występowały też w końcówce (końcowa jedna trzecia trasy).   To z kolei przełożyło się na równiejsze tempo biegu – w grupie probiotyków odnotowano prawie dwukrotnie mniejszy spadek prędkości pod koniec biegu.

Jeśli te wyniki się potwierdzą, będzie można do przygotowań do długotrwałych wysiłków wprowadzić na stałe także trening jelit – i to na długo przed startem. Probiotyki mogą okazać się pomocne zwłaszcza u tych sportowców, u których objawy pokarmowe są dokuczliwe na tyle, że generują negatywne emocje i w ten sposób utrudniają osiąganie celów sportowych.

Na podstawie

Eur J Appl Physiol. 2019 Apr 13. Four weeks of probiotic supplementation reduces GI symptoms during a marathon race. Pugh JN, Sparks AS, Doran DA, Fleming SC, Langan-Evans C, Kirk B, Fearn R, Morton JP, Close GL.