Naukowcy z ośrodka badawczego zajmującego się skórą porównali nowy produkt – połączenie trzech składników – z kremem zawierającym antybiotyk (erytromycynę) w leczeniu trądziku. Wyniki przemawiają na korzyść tego pierwszego. 

Projekt badawczy przeprowadzono na Uniwersytecie w Sassari (Włochy). W ramach tej pracy przebadano skuteczność kremu składającego się w 20 proc. z propolisu, w 3 proc. z olejku herbacianego i w 10 proc. z aloesu w zwalczaniu zmian trądzikowych. Badano 60 osób, które podzielono na trzy grupy: w jednej stosowano testowany produkt, w drugiej krem z antybiotykiem (erytromycyną), w trzeciej placebo.

Krem z antybiotykiem był użyty w celu porównania produktu naturalnego z aktualnie stosowaną terapią trądziku – antybiotyk ma na celu zwalczanie Propionibacterium acnes, bakterii uważanej obecnie za przyczynę reakcji immunologicznej, która doprowadza do zmian skórnych w tej chorobie. Ekstrakty z pewnych roślin mają nie tylko działanie kojące, ale i przeciwbakteryjne, co sprawia, że są interesującą opcją terapeutyczną w obliczu narastającej oporności bakterii na antybiotyki.

Nasilenie trądziku oceniano za pomocą oceny klinicznej wspomaganej fotografowaniem skóry twarzy, mierzono też pH skóry oraz jej natłuszczenie za pomocą sebometru.

W grupie placebo nie odnotowano korzystnych zmian, natomiast w obu grupach aktywnego leczenia stan chorych się poprawił. Uzyskano istotną redukcję zaczerwieniania skóry oraz zmian krostkowych i blizn. Produkt naturalny (propolis z olejkiem herbacianym i aloesem) okazał się skuteczniejszy niż antybiotyk pod względem redukcji zmian rumieniowych, wskaźnika ciężkości trądziku i ilości zmian skórnych.

Źródło

Clin Pharmacol. 2018 Dec 13;10:175-181. Treatment of acne with a combination of propolis, tea tree oil, and Aloe vera compared to erythromycin cream: two double-blind investigations. Mazzarello V, Donadu MG, Ferrari M, Piga G, Usai D, Zanetti S, Sotgiu MA.