Kolcowój szkarłatny (Lycium barbarum L.), bo tak nazywa się roślina będąca źródłem popularnych jagód Goji, ma duży potencjał usuwania reaktywnych form tlenu i w związku z tym – chroni komórki siatkówki oka przed szkodliwym wpływem ultrafioletu. 

Wpływ kolcowoju szkarłatnego na oczy znany był na Dalekim Wschodzie od wieków. W tradycyjnej medycynie chińskiej wykorzystywano jagody goji również do spowalniania starzenia, ochrony komórek nerwowych i dla poprawy funkcji układu odpornościowego.

Naukowcy z Taiwanu porównali wpływ wyciągów (wodnego i alkoholowego) z jagód goji na przeżycie, uszkodzenia DNA i ilość wolnych rodników w komórkach nabłonka pigmentowego siatkówki, które poddawali naświetlaniu promieniami ultrafioletu typu B (UVB).

Odpowiednie natężenie UVB przez wystarczająco długi czas generuje tak dużą ilość reaktywnych form tlenu, że prowadzi do śmierci komórek w mechanizmie stresu oksydacyjnego. Jednak inkubacja z wyciągami z jagód goji powodowała istotne ograniczenie tego zjawiska. Duża ilość dostarczonych w ten sposób antyoksydantów zapobiegała uszkodzeniom mitochondriów, uszkodzeniom materiału genetycznego i wreszcie śmierci komórek siatkówki.

Wyniki te mają praktyczne znaczenie, ponieważ to właśnie przewlekła ekspozycja na szkodliwy ultrafiolet stoi za rozwojem częstej i poważnej choroby oczu – zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem. Badania takie jak tu omówione otwierają drogę do profilaktycznego i leczniczego wykorzystania kolcowoju szkarłatnego w chorobach oczu wywołanych fotouszkodzeniami i stresem oksydacyjnym.

Źródło

Oxid Med Cell Longev. 2018 Nov 7;2018:4814928. Protective Effects of Lycium barbarum Extracts on UVB-Induced Damage in Human Retinal Pigment Epithelial Cells Accompanied by Attenuating ROS and DNA Damage. Hsieh FC, Hung CT, Cheng KC, Wu CY, Chen YC, Wu YJ, Liu W, Chiu CC