Przeprowadzony w Japonii eksperyment z ludzkim naskórkiem wykazał, że witamina C zapobiega fotouszkodzeniom. 

Naukowcy wykorzystali hodowlę ludzkiego naskórka do sprawdzenia, jak dodanie witaminy C przed naświetlaniem promieniami UVB lub po naświetlaniu wpłynie na rozmiar uszkodzeń powodowanych ultrafioletem. Typową reakcją komórek naskórka po ekspozycji na odpowiednio dużą dawkę promieni ultrafioletowych jest uszkodzenie DNA, wytwarzanie reaktywnych form tlenu, uaktywnienie się odpowiedzi zapalnej i nawet śmierć. Jeśli proces ten powtarza się długotrwale, przyspiesza starzenie się skóry i może prowadzić do rozwoju raka skóry. Witamina C tymczasem jest antyoksydantem i unieszkodliwia wolne rodniki, dlatego może w teorii zapobiegać śmierci komórek, którą wywołuje działanie reaktywnych form tlenu.

W badaniu wykazano, że dodanie witaminy C do hodowli komórek naskórka zapobiegało uszkodzeniom skóry powstającym pod wpływem ultrafioletu, przy czym skuteczniejsze było zaaplikowanie witaminy C przed naświetlaniem niż po naświetlaniu. Obserwowano mniej uszkodzeń DNA, mniejsza liczba komórek umierała. W obu jednak przypadkach obserwowano złagodzenie reakcji zapalnej, którą wiąże się z kolei z degaradacją włókien kolagenowych w skórze. Stwarza to teoretyczne podłoże do wykorzystywania witaminy C w celu zapobiegania utracie kolagenu (a więc i zapobiegania zmarszczkom oraz utracie elastyczności), a nie tylko jako składnik niezbędny do syntezy tego białka.

Źródło

Sci Rep. 2018 Nov 1;8(1):16199. Protective effect of pre- and post-vitamin C treatments on UVB-irradiation-induced skin damage. Kawashima S, Funakoshi T, Sato Y, Saito N, Ohsawa H, Kurita K, Nagata K, Yoshida M, Ishigami A.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s