Czy to w diecie, czy w postaci suplementu, błonnik przyjęty w dużej ilości może zaburzać wchłanianie leków, dlatego nie należy go przyjmować razem z lekami, a jeśli leki musisz przyjmować wraz  posiłkiem, zwykle najlepiej, aby nie był bogatobłonnikowy (chyba że w ulotce jest zalecone inaczej – sprawdź). 

Zaburzać może bowiem błonnik wchłanianie leków, a jeśli leki te działają silnie i chronią przed ostrymi powikłaniami – sytuacja ta może okazać się niebezpieczna. Włoscy naukowcy przeprowadzili ciekawy eksperyment, w którym symulowali wchłanianie w przewodzie pokarmowym leków z grupy tzw. nowych antykoagulantów. Są to takie leki jak rywaroksaban, apiksaban czy dabigatran, stosowane w celu zapobiegania zakrzepicy np. u osób po poważnych operacjach ortopedycznych lub chroniące przed udarem w przypadku migotania przedsionków. Są one silnie promowane przez producentów i chętnie wybierane przez chorych z uwagi na łatwość stosowania w porównaniu ze starszymi lekami przeciwzakrzepowymi. Starsze leki bowiem wymagały regularnego sprawdzania wskaźnika krzepliwości krwi (INR), przy nowych nie ma takiej potrzeby.

Eksperyment wykazał, że błonnik w posiłku silnie ogranicza wchłanianie tych leków, zwłaszcza apiksabanu i dabigatranu. Jest to dokładnie ta sama właściwość błonnika, którą wykorzystuje się w odchudzaniu lub w cukrzycy – tworzy on gęstą sieć, w której zatrzymuje makroskładniki, np. węglowodany, utrudniając ich wchłanianie do krwi. Jak widać, może też blokować wchłanianie leków.

Autorzy podsumowują, że nowe leki przeciwzakrzepowe można przyjmować z posiłkiem – jednak pod warunkiem że nie zawiera on dużych ilości błonnika.

Źródło

Curr Pharm Biotechnol. 2018 Nov 11. In vitro bioaccessibility, bioavailability, and the plasma protein interaction of new oral anticoagulants in presence of macronutrients. Raiola A, Tenore GC, Ritieni A, Santomauro M, Ciampaglia R, Novellino E.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s