Suplementacja witaminy z wapniem może być skuteczną metodą zapobiegania rakowi jajnika, a sama witamina D może być wykorzystywana jako ddoatek do klasycznej terapii onkologicznej w celu wzmożenia jej skuteczności – piszą specjaliści ginekologii onkologicznej z Shandong Academy of Medical Sciences w Chinach na łamach czasopisma fachowego „Journal of Ovarian Research”.

Pierwsza ważna informacja, jaką warto zapamiętać ze wspominanego artykułu, to ta, że stężenie witaminy D może być niezależnym czynnikiem ryzyka rozwoju raka jajnika, co zauważono już w latach 80. ub. w. Istnieje bowiem silny związek między nasłonecznieniem a śmiertelnością w przebiegu tego nowotworu (innych zresztą też).

Witamina D poprzez wpływ na transkrypcję genów jest istotnym regulatorem czynności układu immunologicznego, który pełni kluczową rolę na różnych etapach rozwoju nowotworu. Już dziś wiadomo jednak, że nie u wszystkich witamina D działa tak samo – część populacji ma zmutowane warianty genów receptora dla witaminy D, które mogą się wiązać z jej słabszym działaniem (i koniecznością większej podaży!).

Z licznych badań laboratoryjnych wiemy, że witamina D również bezpośrednio hamuje rozrost komórek raka jajnika, indukując ich apoptozę, hamując wytwarzanie nowych naczyń krwionośnych odżywiających guz i zmniejszając zdolność do wytwarzania przerzutów, a także zaburzając ich metabolizm i utrudniając wykorzystanie substratów energetycznych.

Kolejna bardzo istotna wiadomość, to że sama witamina D nie wystarczy, aby uleczyć z raka jajnika, jednak w badaniach in vitro wykazano, że dodanie witaminy D to chemioterapeutyków (cisplatyny, paklitakselu, docetaxelu) zwiększało ich skuteczność.

Jeśli zaś chodzi o badania nad użyciem witaminy D w celu zapobiegania nowotworom u kobiet, to wydaje się, że kluczowe może być jej połączenie z wapniem, a nie monoterapia, choć ta kwestia mimo badań wciąż nie jest rozstrzygnięta – zwłaszcza co do ewentualnych optymalnych dawek. Póki co istotne zmniejszenie ryzyka obserwowano u kobiet przyjmujących dziennie 400-1000 j. witaminy D i 1000-1500 mg wapnia.

Źródło

J Ovarian Res. 2018 Aug 29;11(1):71. The role of vitamin D in ovarian cancer: epidemiology, molecular mechanism and prevention. Guo H, Guo J, Xie W, Yuan L, Sheng X.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s