Nawet połowa chorych na łuszczycę korzysta w USA z metod medycyny komplementarnej i alternatywnej – piszą autorzy artykułu naukowego na łamach „JAMA Dermatology”. 

Łuszczyca – klasyczny przykład choroby z autoagresji, w której układ immunologiczny atakuje komórki skóry – jest wyzwaniem dla współczesnej medycyny. Fakt, że ponad połowa chorych poszukuje metod alternatywnych wskazuje, że skuteczność aktualnego leczenia jest co najmniej niezadowalająca. Podobne wnioski można wysnuć, gdy przyjrzymy się ilości dostępnych metod leczenia: stosuje się naświetlania ultrafioletem, sterydy, witaminę D, leki immunosupresyjne…

Autorzy postanowili więc sprawdzić, które z metod „naturalnych” zostały przebadane naukowo i mają największą skuteczność. Przejrzeli w tym celu artykuły fachowe opublikowane od lat 50 ub.w. do 2017 r. Skupili się jednak na tych metodach, które zostały przebadane metodą badania z randomizacją i które przynajmniej w dwóch takich badaniach okazały się skuteczne.

Jak się okazuje z tego przeglądu, skuteczne w leczeniu łuszczycy są:

  • maść zawierająca indygo (naturalny niebieski barwnik), indigo naturalis, czyli qing dai – tradycyjny chiński wyciąg roślinny stosowany w chorobach skóry;
  • kurkumina;
  • olej rybi (choć jego skuteczność wykazano tylko w badaniach bez grupy kontrolnej);
  • medytacje;
  • akupunktura.

Źródło

JAMA Dermatol. 2018 Sep 5. Complementary and Alternative Medicine Therapies for Psoriasis: A Systematic Review. Gamret AC, Price A, Fertig RM, Lev-Tov H, Nichols AJ.