Rezultaty niewielkiego badania przeprowadzonego w Korei Południowej zdają się sugerować, że suplementacja wyciągu borówek może mieć znaczenie dla osiągów sportowych. 

Badania z ostatnich lat wskazują na możliwy korzystny wpływ borówek na pamięć, funkcje poznawcze, funkcje motoryczne, przyspieszanie regeneracji czy zapobieganie uszkodzeniom mięśni podczas treningu, a także działanie ochronne na układ krążenia.

Tym razem postanowiono sprawdzić, jak wyciąg z borówek wpłynie na czas wysiłku, wydolność tlenową i parametry zapalne związane z treningiem. Badanie przeprowadzono z udziałem ośmiu mężczyzn w wieku 23 lat, którzy regularnie uprawiali bieg. W okresie badania mieli jeść, pracować i uprawiać sport jak zwykle, zalecono im tylko unikanie leków, które mogłyby wpływać na parametry wydolności fizycznej, reakcję zapalną, poziom antyoksydantów czy wydzielanie insuliny. Uczestnicy przeszli dwa osobne testy wydolności fizycznej z oceną pułapu tlenowego – jeden w okresie kontrolnym, drugi w okresie suplementacji wyciągiem z jagód borówek.

Wykazano, że w okresie suplementacji u biegaczy zwiększył się pułap tlenowy oraz wydłużył czas trwania wysiłku. Autorzy przypisują to działaniu wielocukrów lub polifenoli zawartych w wyciągu z borówek. Po wysiłku w okresie suplementacji stwierdzono z kolei niższe markery zapalenia (IL-6 i CRP), większą aktywność antyoksydacyjną krwi, co świadczy o ochronie przed stresem oksydacyjnym związanym z dużym wysiłkiem fizycznym.

Autorzy uważają, że kolejne badania powinny wyjaśnić, jak na wyniki sportowe i zdrowie sportowców (i nie tylko) wpływa długotrwała suplementacja borówek, zwłaszcza w aspekcie szybkości regeneracji, zmian neuroprzekaźnictwa, a także pamięci, ryzyka chorób neurodegeneracyjnych i otępienia.

Źródło

Iran J Public Health. 2018 Jul;47(Suppl 1):27-32. Assessing the Values of Blueberries Intake on Exercise Performance, TAS, and Inflammatory Factors. Park CH, Kwak YS, Seo HK, Kim HY.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s