Zasoby witaminy C korelują z nastrojem młodych mężczyzn – piszą badacze z University of Otago (Nowa Zelandia).

Jest to mało znana właściwość witaminy C, która jest głównie kojarzona z wpływem na odporność, ewentualnie syntezę kolagenu i stan skóry (kontrowersje też wzbudza jej stosowanie w nowotworach). Tymczasem witamina C bierze udział w licznych procesach, a jednym z nich jest wytwarzanie niektórych neurotransmiterów w układzie nerwowym (dzięki niej zachodzi konwersja dopaminy do noradrenaliny, a także wytwarzanie serotoniny z jej prekursora tryptofanu), więc wpływ na nastrój ma całkiem przyzwoite teoretyczne podstawy.

Badanie, które przeprowadzili Nowozelandczycy, polegało na sprawdzeniu nastroju 130 studentów uniwersytetów (mężczyzn w wieku od 18 do 35 lat) i próbie korelacji wyników ze stężeniem witaminy C.

Do oceny nastroju wykorzystano kwestionariusz Profile of Mood States (POMS), w którym można uzyskać wyniki od -32 do 200 pkt (im mniej, tym bliżej pełni szczęścia). Średni wyniki wyniósł 25.5 pkt, a średnie stężenie witaminy C 58 µmol/l.

Co jednak ciekawe, to że wykryto liniową korelację między stężeniem witaminy C w osoczu a zaburzeniami nastroju. Bardziej szczegółowa analiza ujawniła, że wysokie stężenie witaminy C wiąże się z brakiem depresji, poczucia zagubienia czy gniewu.

Aż się prosi, żeby skwitować wyniki jednym zdaniem: „Głodny student to zły student”.

Źródło

Antioxidants (Basel). 2018 Jul 16;7(7). High Vitamin C Status Is Associated with Elevated Mood in Male Tertiary Students. Pullar JM, Carr AC, Bozonet SM, Vissers MCM.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s