U tancerzy, którym podano witaminę D, odnotowano zmniejszenie niedoborów, niewielką poprawę siły mięśniowej i mniejszą częstość urazów – wynika z badania, które przeprowadził brytyjski zespół naukowy złożony ze specjalistów medycyny sportowej i chorób układu szkieletowo-mięśniowego.

To nie pierwsze badanie, które sugeruje, że niedobór witaminy D wiąże się z osłabieniem mięśni i urazami. Najwięcej mówi się w tym aspekcie o starszych osobach, ryzyku upadku i złamań. Tym razem jednak do badania włączono młodych zawodowych tancerzy. Grupa składała się z 84 osób, ale badanie ukończyło tylko 67 (29 kobiet, 38 mężczyzn w wieku 17-19 lat). Uczestników podzielono na dwie nierówne grupy – 2/3 stanowiło grupę badaną, 1/3 grupę kontrolną. Grupie badanej podano witaminę D w dawce 120 tys. j.m. w ciągu tygodnia, grupa kontrolna otrzymała placebo. Obserwacja trwała 4 miesiące.

Co ciekawe, to skala zjawiska niedoboru witaminy D – zbyt małe zasoby witaminy D stwierdzono aż u 87% wszystkich uczestników. To zmieniło się w wyniku suplementacji (jednak jak można sądzić, nie w grupie placebo).

W grupie, która otrzymała witaminę D, stwierdzono ponadto istotny wzrost siły skurczu izometrycznego (o ok. 8%) oraz o blisko 2/3 mniejszą częstość urazów w porównaniu z grupą kontrolną.

Źródło

Int J Sports Physiol Perform. 2018 Jun 12:1-15. The Effect of Vitamin D Supplementation in Elite Adolescent Dancers on Muscle Function and Injury Incidence: A Randomised Double-Blind Study. Wyon MA et al.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s