Włoscy lekarze – przedstawiciele takich dziedzin jak dermatologia i chirurgia plastyczna – postanowili zweryfikować pojawiające się w pracach badawczych doniesienia o zmniejszonych zasobach witaminy D w organizmach pacjentów z łuszczycą. Ich obserwacje potwierdzają te dane.

Autorzy sprawdzili 170 osób z łuszczycą, porównując ich stężenia witaminy D z osobami zdrowymi (340 osób) oraz dodatkowo z danymi uzyskanymi od 51 chorych na pęcherzycę (ciężka choroba skóry polegająca na samoistnym oddzielaniu się naskórka i tworzeniu się pęcherzy, a pod nimi – ran; podobnie jak łuszczyca, jest to choroba autoimmunologiczna, czyli ma podłoże zapalne).

U pacjentów z łuszczycą lekarze wykryli o ok. 30 proc. mniejsze stężenie witaminy D niż u zdrowych osób. Wynosiło ono średnio niespełna 22 ng/ml. Jeszcze niższe było stężenie witaminy D u chorych na pęcherzycę. Co ciekawe, stężenie witaminy D zmieniało się wraz z porą roku (co nie dziwi), ale też z czasem trwania łuszczycy – im dłuższa choroba, tym mniej witaminy D mieli chorzy.

Warto sobie uświadomić, że opisana przez włoskich autorów korelacja nie musi oznaczać bynajmniej, że to niedobór witaminy D przyczynia się do łuszczycy – komórki układu immunologicznego mają zdolność aktywowania tej witaminy i wykorzystują ją do wzmacniania własnych funkcji, możliwe więc, że to przewlekły proces zapalny zubaża zasoby chorych, narażając na niedobór witaminy D – z wszystkimi jego konsekwencjami. Z drugiej strony, niedobór witaminy D raczej nie pomaga walczyć z reakcją autoagresji – jest ona bowiem wykorzystywana przez limfocyty T regulatorowe, które właśnie odpowiadają za wygaszanie reakcji zapalnych.

Źródło

Medicine (Baltimore). 2018 Jun;97(25):e11185. Association between psoriasis and vitamin D: Duration of disease correlates with decreased vitamin D serum levels: An observational case-control study. Filoni A, Vestita M, Congedo M, Giudice G, Tafuri S, Bonamonte D.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s