… ale zupełnie inaczej u mężczyzn i u kobiet. Kluczem jest wariant genu apolipoproteiny E – białka odpowiadającego za transport cholesterolu i za procesy naprawcze w układzie nerwowym. Udowodniono, że pewne rodzaje (warianty) tego białka (zwłaszcza wariant zwany APO E4) wiążą się ze zwiększonym ryzykiem choroby Alzheimera (a inne, np. APO E2, ryzyko to zmniejsza). 

Japończycy przebadali w ramach The Nakajima Study mieszkańców Japonii w wieku przekraczającym 65 lat, monitorując im funkcje poznawcze oraz stężenie witamin C i E we krwi, próbując jednocześnie skorelować ryzyko demencji z genem dla apolipoproteiny E – skupiono się na osobach z wariantem APO E4.

Jak się okazało, kompletnie inaczej kształtowało się ryzyko związane z tymi witaminami u obu płci. U kobiet z APO E4 wysokie stężenia witaminy C pełniły istotną funkcję ochronną (ryzyko zaburzeń poznawczych mniejsze dziesięciokrotnie niż w grupie z małymi stężeniami witaminy C). Z kolei witamina E również działała ochronnie, ale u mężczyzn – i to u tych z innym wariantem niż APOE 4 (tu różnica ryzyka była pięciokrotna).

Jak widać, wszyscy jesteśmy różni i poszczególne składniki diety niekoniecznie na każdego zadziałają w ten sam sposób. Różnice mogą być nie dość, że znaczne, to jeszcze zależeć od rodzaju genu, który otrzymaliśmy od rodziców. Póki nie dysponujemy wynikami szczegółowych badań genetycznych, wracamy do starej prawdy: dieta bogata w owoce i warzywa, pełna witamin i minerałów, działa ochronnie na mózg i zapobiega demencji.

Źródło

J Alzheimers Dis. 2018;63(4):1289-1297. Higher Blood Vitamin C Levels are Associated with Reduction of Apolipoprotein E E4-related Risks of Cognitive Decline in Women: The Nakajima Study. Noguchi-Shinohara M, Abe C, Yuki-Nozaki S, Dohmoto C, Mori A, Hayashi K, Shibata S, Ikeda Y, Sakai K, Iwasa K, Yokogawa M, Ishimiya M, Nakamura H, Yokoji H, Komai K, Nakamura H, Yamada M.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s