Otyłość i skojarzona z otyłością cukrzyca typu 2 to dwa stany, w których podstawową przyczyną problemów jest jedzenie – najzwyczajniej w świecie za dużo i złej jakości. Gdy odnajdziemy w sobie wreszcie odrobinę silnej woli, by ograniczyć ilość i wielkość spożywanych posiłków, pomogą nam pewne substancje zaliczane do pochłaniaczy cukrów czy wstrzymujące wchłanianie tłuszczów. Część z nich zalicza się do inhibitorów enzymów trawiennych.

O co chodzi z tymi enzymami? Otóż aby spożyty tłuszcz czy wielocukier przedostał się z jelita do krwi, musi zostać najpierw rozłożony na mniejsze cząstki – np. kwasy tłuszczowe czy cukry proste. Dopiero bardzo małe substancje mają zdolność przenikania przez nabłonek jelitowy (większe nie są wchłaniane i przedostają się z treścią pokarmową do jelita grubego, gdzie służą jako pokarm dla bakterii jelitowych lub są wydalane.

Enzymy, które odpowiadają w jelicie za rozkład cukrów i tłuszczów to m.in. alfa-glukozydaza, alfa-amylaza i lipaza. Jeśli zostaną przyblokowane, pewna część zjedzonych przez nas cukrów i tłuszczów się nie wchłonie, przez co organizm otrzyma mniej energii i będzie ją uruchamiał, m.in. rozpuszczając tkankę tłuszczową. Zjawisko to jest doskonale znane w przemyśle farmaceutycznym i zostały już opracowane wykorzystujące ten mechanizm leki. Jak się jednak okazuje, podobnie mogą działać pewne składniki diety – np. zwana „pochłaniaczem cukrów” fasolamina, izolowana z fasoli substancja, która blokuje enzymy rozkładające węglowodany złożone. Ale nie tylko.

Do armamentu naturalnych blokerów wchłaniania cukru i tłuszczu dołączył kwas karnozowy, substancja aktywna obecna w dużych ilościach w rozmarynie (i w znacznie mniejszych w szałwii). Jest on nie tylko antyoksydantem, ale także hamuje enzymy pokarmowe. Naukowcy przeprowadzili i opublikowali właśnie testy biochemiczne, potwierdzając interesujące nas korzystne właściwości rozmarynu i szałwii  – warto więc, aby zioła te na stale zagościły w naszej diecie, aby pomóc w trudnych zmaganiach z nadmiarem wagi i cukrem.

Źródło

Int J Biol Macromol. 2018 Apr 28;115:933-939. Bioaccessibility and inhibitory effects on digestive enzymes of carnosic acid in sage and rosemary. Ercan P, El SN.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s