Antyoksydacyjne właściwości koenzymu Q10 przekładają się na poprawę stanu dzieci z autyzmem – głosi świeżo opublikowana praca naukowa, w której badano wpływ tego suplementu.

U podstaw teoretycznych prób wykorzystania koenzymu Q10 w autyzmie leży zjawisko stresu oksydacyjnego, który w jakimś stopniu może uczestniczyć w zjawiskach biochemicznych prowadzących do zaburzeń funkcjonowania mózgu, których ostatecznym przejawem są objawy autyzmu.

Celem więc było sprawdzenie, czy wczesna suplementacja koenzymu Q10 w jakimś stopniu wpłynie na przebieg tej choroby u dzieci. W badaniu wzięło udział 90 dzieci z rozpoznaniem choroby z kręgu autyzmu, u których sprawdzano skutki suplementacji koenzymu Q10 w dawce 30 lub 60 mg dziennie przez 100 dni. Oceniano przy tym zmiany zachowania, jak i wskaźniki biochemiczne stresu oksydacyjnego.

Wyniki okazały się zachęcające: już po 3 miesiącach suplementacji uwidoczniła się poprawa w zakresie stężenia we krwi malonylodialdehydu (wskaźnik stresu oksydacyjnego, produkt utleniania lipidów błon komórkowych, o tyle szkodliwy, że działający mutagennie), zwiększyły się też aktywności ważnych enzymów usuwających szkodliwe wolne rodniki (dysmutazy nadtlenkowej i peroksydazy glutationowej). To, co jednak ma namacalne znaczenie praktyczne dla opiekunów dzieci z autyzmem, to że wzrostowi stężenia koenzymu Q10 we krwi towarzyszyła zauważalna poprawa w zakresie objawów ze strony przewodu pokarmowego i lepszy sen dzieci.

Źródło

Psychiatry Res. 2018 Jul;265:62-69. Coenzyme Q10 supplementation reduces oxidative stress and decreases antioxidant enzyme activity in children with autism spectrum disorders. Mousavinejad E, Ghaffari MA, Riahi F, Hajmohammadi M, Tiznobeyk Z, Mousavinejad M.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s