Ostry stan zapalny w organizmie wiąże się ze wzrostem stężenia CRP, czyli białka C-reaktywnego, produkowanego w wątrobie w odpowiedzi na stany związane z aktywacją układu immunologicznego. Dlatego zwane jest też czasem „białkiem ostrej fazy”. Służy nie tylko do sprawdzania, czy mamy do czynienia np. z zakażeniem, ale też do oceny potencjału przeciwzapalnego różnych interwencji terapeutycznych: jeśli pod ich wpływem stężenie CRP wyraźnie spada, można to interpretować jako wygaszanie reakcji zapalnej. 

Tym razem postanowiono sprawdzić, co mówią zebrane w całość badania naukowe poświęcone działaniu przeciwzapalnemu wyciągu z kory sosny. Wpływ suplementacji oceniano właśnie na podstawie zmian stężenia CRP we krwi. W sumie zidentyfikowano 5 takich badań, z udziałem łącznie 324 uczestników. Analiza wskazuje, że suplementacja wyciągu z kory sosny zmniejsza CRP o średnio 1,22 mg/dl, choć autorzy zauważają, że dla dawki mniejszej niż 150 mg wyniki prac są wysoce niejednorodne. Nie stwierdzono jednak stronniczości w badaniach, a wszystko to razem autorzy interpretują jako sugestię o skuteczności przeciwzapalnej wyciągu z kory sosny i wskazują na konieczność prowadzenia badań na większą skalę nad suplementacją tej substancji w stanach zapalnych.

Źródło

Clin Nutr Res. 2018 Apr;7(2):117-125. The Effect of Pycnogenol Supplementation on Plasma C-Reactive Protein Concentration: a Systematic Review and Meta-Analysis. Nikpayam O, Rouhani MH, Pourmasoumi M, Roshanravan N, Ghaedi E, Mohammadi H.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s