Cynk pomaga dzieciom rosnąć

Suplementacja cynku u niemowląt i dzieci w późniejszym wieku wpływa na niektóre parametry wzrastania i powinna być uwzględniona w polityce zdrowotnej państwa.

Tak brzmią wnioski z metaanalizy przeprowadzonej przez zespół naukowców – pediatrów, dietetyków, hepatologów i gastroenterologów dziecięcych, epidemiologów i specjalistów zdrowia publicznego z Tufts University, z Harvardu oraz ze szpitala dziecięcego w Bostonie (USA).

Celem pracy była ocena, jak suplementacja cynku u dzieci między 3 mies. a 5 r.ż. wpływa na wzrost i parametry oceniające wzrastanie. Do analizy włączono prace opublikowane do 2017 r.:  w sumie 28 badań z udziałem 34 352 uczestników, w tym 24 dotyczące suplementacji cynku w okresie ciąży i 54 w dzieciństwie.

Suplementacja cynku u ciężarnych ani nie zwiększała masy urodzeniowej dziecka, ani nie zmniejszała ryzyka urodzenia dziecka ze zbyt małą masą urodzeniową. Jednak już po porodzie wyniki okazały się istotnie różne: suplementacja cynku u dzieci zwiększała wzrost dziecka, masę ciała i wzrost liczony jako odchylenie w stosunku do średniej populacyjnej (tzw. z-score). Co więcej, wiek dziecka w chwili suplementacji miał znaczenie dla jej wyników – jeśli rozpoczynano ją ≥2 lat, wpływ cynku na wzrost był istotnie większy. Nie stwierdzono natomiast by cynk zmieniał ryzyko niedożywienia czy niedoboru wzrostu/wagi.

Źródło

Nutrients. 2018 Mar 20;10(3). Effect of Zinc Supplementation on Growth Outcomes in Children under 5 Years of Age. Liu E, Pimpin L, Shulkin M, Kranz S, Duggan CP, Mozaffarian D, Fawzi WW.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s