Hesperydyna pomaga w cukrzycy. Na ciśnienie i nie tylko

Suplement zawierający hesperydynę u chorych na cukrzycę zmniejszył ciśnienie tętnicze (zarówno skurczowe, jak i rozkurczowe), doprowadził do zmniejszenia markerów zapalenia w surowicy, co sugeruje, że może być szczególnie przydatny w tej chorobie. 

Hesperydyna jest zaliczana do flawonoidów, którym od dawna przypisuje się ważne właściwości prozdrowotne; występuje w dużych ilościach w skórce cytrusów, która w naszych warunkach z wielu przyczyn (m.in. techniki zabezpieczania owoców cytrusowych) nie powinna być spożywana. Owoce cytrusowe w cieplejszych krajach służą m.in. jako źródło suplementów z hesperydyną i innymi flawonoidami cytrusowymi.

W cukrzycy dochodzi do wzrostu ilości reaktywnych form tlenu, które mają swój udział w uszkadzaniu naczyń (typowe powikłanie cukrzycy) oraz rozwoju stanu zapalnego. Przeprowadzono badanie z udziałem 64 chorych, których podzielono losowo na dwie grupy: jedna otrzymywała hesperydynę w dawce 500 mg dziennie, druga placebo. Po 6 tygodniach sprawdzono różnice między grupami w zakresie skurczowego ciśnienia tętniczego, rozkurczowego ciśnienia tętniczego, pojemności antyoksydacyjnej osocza oraz markerów zapalenia: TNF-alfa, interleukiny 6 (IL-6) oraz białka C-reaktywnego mierzonego metodą wysokiej czułości (hs-CRP).

W grupie hesperydyny odnotowano niewielki, ale istotny spadek skurczowego ciśnienia tętniczego (o 3,7 mmHg), spadek średniego ciśnienia, spadek hs-CRP oraz IL-6, a także wzrost zdolności krwi do wymiatania wolnych rodników.

Świadczy o potencjale przeciwnadciśnieniowym i przeciwzapalnym hesperydyny, uwidaczniającym się co najmniej u chorych na cukrzycę typu 2.

Źródło

Phytother Res. 2018 Feb 22. Blood pressure lowering and anti-inflammatory effects of hesperidin in type 2 diabetes; a randomized double-blind controlled clinical trial.
Homayouni F, Haidari F, Hedayati M, Zakerkish M, Ahmadi K.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s