Niedobór cynku groźny w niewydolności serca

Zmniejszone zasoby cynku u chorych na niewydolność serca świadczą o większym zagrożeniu śmiercią, a dodatkowo wiążą się ze zmniejszoną wydolnością wysiłkową. 

Cynk jest kofaktorem wielu enzymów, co oznacza, że bez tego pierwiastka nie będą one w ogóle działać. Należą do nich enzymy uczestniczące w wytwarzaniu energii oraz ważne dla czynności mięśnia sercowego.

Japońscy naukowcy sprawdzili, jak stężenie cynku we krwi przekłada się na rokowanie w niewydolności serca. W tym celu badali blisko 1000 chorych przyjętych do szpitala z powodu zaostrzenia niewydolności serca, których dzielili na trzy grupy: z dużym stężeniem cynku, średnim i małym.

Sama czynność serca (mierzona zdolnością do wyrzutu określonej ilości krwi) we wszystkich trzech grupach była podobna. Mimo to, w grupie o najniższych zasobach cynku serce pochłaniało istotnie mniej tlenu (co oznacza w uproszczeniu, że generuje podobną siłę skurczów, ale przy mniejszej ilości tlenu – musi więc pracować ciężej).

Analiza przeżywalności wskazała, że osoby w grupie o najniższym stężeniu cynku najczęściej umierały – zarówno z powodu choroby serca, jak i innych przyczyn. Zjawisko to było niezależne od wieku, płci, innych chorób, przyjmowanych leków czy innych składników żywieniowych.

Wniosek brzmi prosto: zmniejszone stężenie cynku we krwi wiąże się z większym ryzykiem śmierci chorych z niewydolnością serca.

Źródło

J Card Fail. 2018 Mar 2. Association of Serum Zinc Level With Prognosis in Patients With Heart Failure. Yoshihisa A, Abe S, Kiko T, Kimishima Y, Sato Y, Watanabe S, Kanno Y, Miyata-Tatsumi M, Misaka T, Sato T, Suzuki S, Oikawa M, Kobayashi A, Yamaki T, Kunii H, Nakazato K, Ishida T, Takeishi Y.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s