Nowe zastosowanie resweratrolu: alergie

Resweratrol we wstępnym badaniu klinicznym okazał się korzystnie działać w alergicznym nieżycie nosa. Co ciekawe, lekarze podawali go bezpośrednio donosowo. 

Resweratrol jest naturalnym związkiem z grupy polifenoli, intensywnie i szeroko badanym w naukach medycznych z uwagi na jego działanie przeciwzapalne. Wydzielany jest m.in. przez winogrona pod wpływem stresu (jakim może być np. zakażenie). Ponieważ pojawiały się doniesienia, że związek ten korzystnie wpływa na przebieg alergicznego nieżytu nosa u dzieci, naukowcy postanowili sprawdzić jego działanie u dorosłych.

Przeprowadzono badanie z kontrolą placebo, w którym udział wzięło 151 dorosłych osób z ciężkim alergicznym zapaleniem zatok obocznych nosa. Podzielono ich na trzy grupy: jedna otrzymywała placebo, druga standardowe leczenie sterydem, a trzecia resweratrol wziewnie (3 razy dziennie do każdej dziurki nosa po 2 x 100 µl). Przed i po miesiącu oceniano nasilenie objawów, takich jak uczucie zatkania nosa, świąd, kichanie i wyciek wydzieliny, oraz stężenia IgE, IL-4, TNF-α i liczbę eozynofilów we krwi (są to komórki układu odpornościowego wiązane z reakcją alergiczną).

Obie grupy otrzymujące substancję czynną (steryd albo resweratrol) odnotowały istotną poprawę w stosunku do placebo. Resweratrol istotnie zmniejszył stężenia markerów zapalenia: IgE, IL-4, TNF-α oraz liczbę eozynofilów w morfologii krwi obwodowej.

Co więcej, grupa leczona resweratrolem zauważyła też poprawę jakości życia – a jest parametr znacznie lepiej odzwierciedlający wpływ leczenia na samopoczucie i objawy chorobowe niż parametry biochemiczne.

Źródło

Int Arch Allergy Immunol. 2018 Mar 14. Preliminary Clinical Effect Evaluation of Resveratrol in Adults with Allergic Rhinitis. Lv C, Zhang Y, Shen L.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s