Odkryto nowy przeciwnowotworowy składnik mangostanu

Do armamentu antyrakowego mangostanu dołącza kolejny związek, wyizolowany w laboratoriach przez zespół naukowców z uniwersytetów w Egipcie i Arabii Saudyjskiej. Nazwali go mangostanaksantonem VIII.

Farmaceuci uzyskali z owocni mangostanu sześć znanych wcześniej związków przeciwnowotworowych i gdy zorientowali się, że udało im się uzyskać nową, nieopisaną wcześniej pochodną prenylowaną, zbadali jej właściwości, inkubując z komórkami różnych linii nowotworowych. Użyli testu z sulforodaminą B, który pozwala ocenić przyrost masy guza w zależności od warunków środowiska, w którym hoduje się jego komórki. Wyniki dla nowego mangostanaksantonu VIII porównano z doksorubicyną, czyli klasycznym chemioterapeutykiem antynowotworowym.

Jako że na świecie jeszcze nie odkryto istnienia panaceum, nie dziwi, że nowy ksanton działa z różną siłą na różne nowotwory. Okazał się co prawda mało skuteczny wobec linii HCT116 (komórki raka jelita grubego), ale miał istotny potencjał cytotoksyczny wobec komórek linii MCF7 (komórki raka piersi) i znacznie większy wobec linii komórek rakowych A549 (komórki gruczolakoraka płuc) – w pierwszym przypadku działał 50 razy słabiej niż doksorubicyna, ale w drugim doksorubicyna przewyższała go już tylko 5-krotnie!

Źródło:

Nat Prod Res. 2018 Mar 7:1-8. Mangostanaxanthone VIII, a new xanthone from Garcinia mangostana and its cytotoxic activity. Ibrahim SRM, Abdallah HM, El-Halawany AM, Nafady AM, Mohamed GA.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s