Jak skuteczna jest glukozamina z chondroityną?

Lekarzom przyda się wiedza, że w bólu stawów najskuteczniejszy jest silny lek przeciwzapalny celekoksyb, a na drugim miejscu plasuje się chondroityna z glukozaminą – piszą autorzy najnowszej (jeszcze nieogłoszonej drukiem) metaanalizy badań klinicznych. Zresztą pod niektórymi względami glukozamina wyprzedza inne leki.

Na samym końcu znalazł się popularny paracetamol. A pod uwagę trzeba brać nie tylko samą skuteczność – jest jeszcze koszt i działania uboczne. 

Autorzy porównali metodą metaanalizy danych doustną glukozaminę, chondroitynę, paracetamol i celekoksyb w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego oraz stawu biodrowego. Do metaanalizy włączono dane z 61 prac naukowych opublikowanych przed październikiem 2017 r.

Wykazano, że najskuteczniejszy w zwalczaniu bólu był silny niesteroidowy lek przeciwzapalny – celekoksyb, a zaraz za nim glukozamina z chondroityną. Gdy wzięto pod uwagę wpływ na ruchomość stawów, wszystkie oceniane substancje okazały się skuteczniejsze od placebo, z wyjątkiem jednej – paracetamolu. A gdy analizowano wpływ leków na sztywność stawów, najlepsza okazała się glukozamina, a dopiero za nią celekoksyb.

Źródło

Clin Exp Rheumatol. 2018 Jan 31 [Epub ahead of print]. Comparative effectiveness of glucosamine, chondroitin, acetaminophen or celecoxib for the treatment of knee and/or hip osteoarthritis: a network meta-analysis. Zhu X, Wu D, Sang L, Wang Y, Shen Y, Zhuang X, Chu M, Jiang L.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s