W tej nadczynności tarczycy jod pomaga, a nie szkodzi

W ramach leczenia nadczynności tarczycy wywołanej chorobą Gravesa-Basedowa lepszym zaleceniem od całkowitej restrykcji jodu jest optymalizacja jego ilości w diecie – zmniejsza bowiem częstość nawrotów choroby. 

Podejmuje się próby całkowitej restrykcji jodu w leczeniu choroby Gravesa-Basedowa, ale to błąd – wynika z właśnie opublikowanej pracy naukowej. Przeprowadzono badanie, w którym przeszło 400 osób ze świeżo rozpoznaną chorobą Gravesa-Basedowa (w której układ immunologiczny atakuje tarczycę, stymulując ją przy okazji do wytwarzania nadmiernej ilości hormonów) leczono, eliminując jod z diety przez miesiąc, a następnie podzielono na dwie grupy: w jednej utrzymano restrykcję jodu, w drugiej go suplementowano.

Suplementacja jodu polegała na codziennym podawaniu ok. 10 g soli jodowanej przez 24 miesiące, ale też co kwartał sprawdzano parametry gospodarki jodowej, jak stężenie jodu w moczu, miano przeciwciał przeciw receptorom dla tyreotropiny, wolną trijodotyroninę i tyroksynę. Dawkę jodu w suplementacji dostosowywano do jego stężenia w moczu, tak aby było w optymalnych granicach 135-162 μg/l.  and was significantly higher than that in iodine-restricted group (30-58 μg/L). Po 12 miesiącach od zakończenia leczenia w grupie otrzymującej suplementację jodu częstość nawrotów wyniosła ok. 35 proc., podczas gdy w grupie objętej restrykcją jodu 45 proc.

Autorzy wskazują, że całkowita eliminacja jodu z diety chorych na nadczynność tarczycy w przebiegu choroby Gravesa-Basedowa może być wręcz szkodliwa.

 

Źródło

Clin Endocrinol (Oxf). 2018 Mar;88(3):473-478. Optimal iodine supplementation during antithyroid drug therapy for Graves’ disease is associated with lower recurrence rates than iodine restriction. Huang H, Shi Y, Liang B, Cai H, Cai Q, Lin R.