Chondroityna jak silny lek przeciwzapalny

Chondroityna ma przewagę nad placebo i działa podobnie jak celekoksyb – silny niesteroidowy lek przeciwzapalny – pod względem redukcji bólu i poprawianiu funkcji stawów, co wspiera jej znaczenie w leczeniu pierwszego rzutu choroby zwyrodnieniowej stawów o nasileniu łagodnym i umiarkowanym.

Taką opinię autora z Wydziału Zdrowia Publicznego, Epidemiologii i Ekonomii Zdrowotnej Uniwersytetu w Liège (Belgia) publikuje pismo „Expert Opinion on Pharmacotherapy”.

Autor podkreśla znaczenie jakości chondroityny, a konkretnie procesu jej wytwarzania, składu i czystości, które mają znaczenie dla efektów terapeutycznych. Jak pisze, badania z chondroityną jakości farmaceutycznej wykazują jej wpływ na poprawę bólu, czynności stawów i opóźnienie progresji choroby kolana, natomiast sprzeczne wyniki przynoszą prace, w których wykorzystywano chondroitynę gorszej jakości.

Komentarz

Autor odwołuje się do opublikowanych kilka miesięcy temu wyników badania CONCEPT (chondroitin versus celecoxib versus Placebo Trial), w którym po pół roku przyjmowania chondroityny w dawce 800 mg dziennie u osób z chorobą zwyrodnieniową kolan chondroityna okazała się mieć działanie porównywalne z celekoksybem. Co ciekawe, pierwotnie badanie zaplanowano jako porównanie chondroityny z placebo (aby wykazać, czy w ogóle ma jakiekolwiek działanie), a grupę leczoną celekoksybem dodano na żądanie Europejskiej Agencji ds. Leków (European Medicines Agency), aby zapewnić porównanie z zewnętrznym, wiarygodnym sposobem leczenia i lepiej ocenić stopień wpływu chondroityny na objawy choroby. Wyniki z pewnością niejednego zaskoczyły.

Źródło

Expert Opin Pharmacother. 2018 Feb 22:1-4. Pharmaceutical-grade chondroitin sulfate in the management of knee osteoarthritis. Bruyère O.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s