Historia chorego z rakiem leczonego tylko witaminą C

Amerykańscy naukowcy opisali w czasopiśmie „Anticancer Drugs” przypadek pacjenta chorego na raka trzustki, którego jedynym leczeniem była dożylna witamina C. Historia jest ciekawa, bo chory przeżył aż 4 lata. 

Autorami opisu są pracownicy takich ośrodków jak University of Minnesota,  University of Kansas Health System czy National Institutes of Health. Publikacja nastąpiła w piśmie poświęconym lekom przeciwnowotworowym, wydawanym przez prestiżowe wydawnictwo Lippincott Williams & Wilkins.

Rak trzustki jest nowotworem ciężkim do leczenia. Rozpoznawany jest zwykle dopiero w zaawansowanym stadium, śmiertelność mimo zastosowania dostępnych opcji leczenia jest wysoka – w stadium III i IV pięć lat przeżywa 1-3% chorych. Pacjenci często sięgają po metody niekonwencjonalne, np. dożylną witaminę C.

U opisywanego pacjenta rozpoznano słabo zróżnicowanego raka trzustki w IV stopniu zaawansowania. Jedynym leczeniem, które u niego stosowano, była właśnie dożylna witamina C. Stwierdzono obiektywną regresję guza, a chory żył jeszcze 4 lata od rozpoznania. Zmarł na sepsę w wyniku perforacji przewodu pokarmowego.

Autorzy wskazują, że przypadek ten unaocznia możliwość uzyskania kontroli progresji guza za pomocą witaminy C i potencjał wykorzystania witaminy C jako dodatku do standardowego leczenia. Sugerują też, by suma doświadczeń z witaminą C posłużyła jako punkt wyjścia w badaniu nowych strategii terapeutycznych.

Komentarz

Ciekawa historia, która dobitnie ukazuje, że oskarżanie zwolenników witaminy C o szarlatenerię nie ma podstaw. Nie jest to też jednak bynajmniej dowód, że witamina C zadziała podobnie u wszystkich ludzi z dowolnym nowotworem. Każdy człowiek jest inny i być może ten akurat pacjent miał specyficzną konstelację genów, która wiązała się ze skutecznością zastosowanego leczenia. Na pewno jednak takie obserwacje powinny się przyczynić do przyspieszenia prac naukowych nad rolą witaminy C w nowotworach – być może dzięki temu uda się zidentyfikować grupę osób, która będzie odnosić szczególne korzyści z jej podawania.

Źródło

Anticancer Drugs. 2018 Feb 12. Treatment of pancreatic cancer with intravenous vitamin C: a case report. Drisko JA, Serrano OK, Spruce LR, Chen Q, Levine M.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s