Łysienie idzie w parze z witaminą D

Niedobór witaminy D koreluje z nasileniem i czasem trwania łysienia plackowatego. U chorych tych zmniejszona jest także ekspresja receptora dla witaminy D i stopień tej redukcji koreluje z nasileniem stanu zapalnego. 

Receptor dla witaminy D jest to białko niezbędne dla zadziałania witaminy D na dowolną z komórek. Witamina D łączy się z nim, po czym ten kompleks podlega dalszym reakcjom, w wyniku których przyłącza się do komórkowego DNA i aktywuje lub dezaktywuje geny – i to właśnie zmiany aktywności genów odpowiadają za skutki działania witaminy D. Wiadomo, że redukcja ilości receptora dla witaminy D w mieszkach włosowych wiąże się z upośledzonym wzrostem włosów.

Celem przeprowadzonego badania było sprawdzenie, jak stężenie witaminy D wiąże się z ciężkością, typem zmian oraz czasem trwania łysienia plackowatego, oraz dodatkowo jakie są korelacje przebiegu choroby z ekspresją receptora dla witaminy D w mieszkach włosowych. Uczestnikami było 30 chorych na łysienie plackowate i 30 zdrowych osób. Byli stosunkowo młodzi – średnia wieku wynosiła ok. 30 lat. W ramach badania przeprowadzano biopsję skóry głowy – przed rozpoczęciem leczenia i po 6 miesiącach.

Niedobór witaminy D stwierdzono u 96,7 proc. osób z łysieniem i 73,3 proc. z grupy kontrolnej. Średnie stężenie witaminy w surowicy w grupie leczonej z powodu łysienia było ponad dwukrotnie niższe niż w grupie osób zdrowych. Stężenie witaminy D korelowało z ciężkością choroby i czasem jej trwania, ale nie było związane z ilością receptora w mieszkach włosowych (ale u wszystkich chorych ekspresja receptora była zmniejszona, a u zdrowych prawidłowa). Zmniejszenie jego ilości korelowało natomiast z obecnością stanu zapalnego widocznego w biopsji.

Źródło

Int J Dermatol. 2018 Feb;57(2):217-222. Correlation of vitamin D and vitamin D receptor expression in patients with alopecia areata: a clinical paradigm. Daroach M, Narang T, Saikia UN, Sachdeva N, Sendhil Kumaran M.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s