Probiotyki pomagają w zaparciach w podeszłym wieku

Wraz z wiekiem dochodzi do zmian składu flory jelitowej. Równolegle rośnie częstość zaparć czynnościowych (tj. takich, w których przyczyną nie jest zmieniona budowa któregoś narządu). Przegląd prac naukowych, którego dokonali autorzy z Uniwersytetu w Walencji (Hiszpania), potwierdza obserwację, że probiotyki pomagają przewalczyć ten problem u starszych osób. 

Do analizy włączono prace badawcze, w których uczestniczyło przynajmniej 60 osób uznanych za starsze i w których zajmowano się konkretnie wpływem probiotyków na zaparcia. W sumie było to 9 badań, cztery o charakterze randomizowanym z grupą kontrolną i pięć obserwacyjnych.

Analiza statystyczna ich wyników wskazała, że skuteczność probiotyków w leczeniu zaparć wynosi od 10 do 40 proc. Najczęstszym badanym szczepem był Bifidobacterium longum.

Autorzy zwracają uwagę na konieczność ostrożnej interpretacji wyników i apelują o przeprowadzenie randomizowanych badań mających ustalić optymalny szczep i optymalną dawkę probiotyku u starszych osób z zaparciami czynnościowymi.

Źródło

Arch Gerontol Geriatr. 2017 Jul;71:142-149. The effect of probiotics as a treatment for constipation in elderly people: A systematic review. Martínez-Martínez MI, Calabuig-Tolsá R, Cauli O.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s