Wraz z wiekiem dochodzi do zmian składu flory jelitowej. Równolegle rośnie częstość zaparć czynnościowych (tj. takich, w których przyczyną nie jest zmieniona budowa któregoś narządu). Przegląd prac naukowych, którego dokonali autorzy z Uniwersytetu w Walencji (Hiszpania), potwierdza obserwację, że probiotyki pomagają przewalczyć ten problem u starszych osób.
Do analizy włączono prace badawcze, w których uczestniczyło przynajmniej 60 osób uznanych za starsze i w których zajmowano się konkretnie wpływem probiotyków na zaparcia. W sumie było to 9 badań, cztery o charakterze randomizowanym z grupą kontrolną i pięć obserwacyjnych.
Analiza statystyczna ich wyników wskazała, że skuteczność probiotyków w leczeniu zaparć wynosi od 10 do 40 proc. Najczęstszym badanym szczepem był Bifidobacterium longum.
Autorzy zwracają uwagę na konieczność ostrożnej interpretacji wyników i apelują o przeprowadzenie randomizowanych badań mających ustalić optymalny szczep i optymalną dawkę probiotyku u starszych osób z zaparciami czynnościowymi.
Źródło
Arch Gerontol Geriatr. 2017 Jul;71:142-149. The effect of probiotics as a treatment for constipation in elderly people: A systematic review. Martínez-Martínez MI, Calabuig-Tolsá R, Cauli O.