Probiotyki hamują skurcze mięśni gładkich

Nauka odkrywa coraz więcej mechanizmów, w jakich bakterie jelitowe współgrają z ludzkim organizmem. Dziś opisujemy ciekawe badanie, w którym sprawdzano, jak probiotyki wpływają na skurcze jelit.

W badaniu wykorzystano cztery często stosowane probiotyczne szczepy bakterii jelitowych:

  • Bifidobacterium longum
  • Lactobacillus acidophilus,
  • Streptococcus thermophilus,
  • Enterococcus faecalis. 

Bakterie inkubowano wraz ze zdrowymi fragmentami ludzkich mięśni gładkich jelit uzyskiwanych przy okazji operacji chirurgicznej. Sprawdzano, jak obecność bakterii, ale także związków przez nie wytwarzanych, wpłynie na zdolność mięśni do skurczów.

Okazało się, że wszystkie cztery szczepy bakterii hamowały zdolność mięśni do skurczu, ale w bardzo dużych stężeniach. Jednak roztwór zawierający rozdrobnione bakterie (zniszczone falą ultradźwiękową) albo sam supernatant z hodowli (roztwór zawierający związki wydzielane przez bakterie, ale nie fragmenty komórek) działały już w sposób zależny od dawki. Okazało się, że ten ostatni roztwór działa zresztą różnie w zależności od pochodzenia – jeśli stosowano supernatant z hodowli Streptococcus thermophilus lub Enterococcus faecalis, mechanizm działania uwzględniał wpływ na wytwarzanie tlenku azotu, w przypadku Bifidobacterium longum oraz Lactobacillus acidophilus wiadomo, że był inny (ale nie wiadomo, jaki).

Komentarz

Prace takie jak ta tłumaczą wyniki badań klinicznych, w których probiotyki wykazują działanie zmniejszające bóle brzucha w takich chorobach jak np. zespół jelita drażliwego. Rozregulowanie pracy jelit już dawno połączono z dysbiozą, czyli zaburzeniem składu flory jelitowej. Teraz powoli dochodzimy do tego, w jakim mechanizmie się to może odbywać. Ewidentnie dobroczynne bakterie wydzielają związki, które są w stanie hamować skurcze jelit, a więc pojawia się ogniwo łączące je ze skurczowymi bólami brzucha (warto tylko pamiętać, że nie wszystkie bóle brzucha mają tę przyczynę, więc też nie jest to argument za ich stosowaniem w każdym przypadku, zwłaszcza bez próby konsultacji z lekarzem! można w ten sposób przeoczyć liczne poważne choroby, jak choćby nowotwór).

Źródło

PLoS One. 2017 Dec 7;12(12):e0189257. Inhibition effect of Bifidobacterium longum, Lactobacillus acidophilus, Streptococcus thermophilus and Enterococcus faecalis and their related products on human colonic smooth muscle in vitro. Gong J, Bai T, Zhang L, Qian W, Song J, Hou X.