Naturalne produkty mogą zapobiegać starzeniu się mózgu

Arcyciekawa praca opublikowana w czasopiśmie Nutrients wskazuje, że za pomocą diety można istotnie opóźnić proces starzenia się ośrodkowego układu nerwowego i wpłynąć na rozwój chociażby takich chorób jak alzheimer (demencja), parkinsonizm czy depresja. 

Autorzy zwracają uwagę, że dieta zachodnia, pełna nasyconych kwasów tłuszczowych, uboga w warzywa i owoce, za to bogata w kalorie, wywołuje subkliniczny stan zapalny, który nie tylko promuje takie choroby jak cukrzyca i miażdżyca, ale dotyka także mózgu. Wiadomo, że działanie mózgu pod względem funkcji poznawczych poprawia ograniczenie kalorii w diecie – przy czym chodzi o ograniczenie bliskie stopnia w zasadzie głodzenia. Takie substancje jak resweratrol, badany intensywnie na okoliczność powstrzymywania czy też łagodzenia objawów demencji, działa za pośrednictwem sirtuin, czyli białek aktywowanych w mózgu w okresie głodu.

Jak wskazują autorzy, szkodliwe działania dla czynności mózgu mają zwłaszcza nadmiar kwasów tłuszczowych nasyconych oraz promujących zapalenie kwasów omega-6 (kwasy te są typowe dla diety zachodniej), ich działaniu przeciwdziałają natomiast kwasy z rodziny omega-3, które wygaszają stan zapalny w układzie nerwowym na drodze licznych mechanizmów.

W okresie starości ważna jest także odpowiednia zawartość w diecie antyoksydantów oraz aktywność fizyczna, która korzystnie wpływa na ukrwienie mózgu, stan zapalny, łagodzi stres oksydacyjny, może też spowalniać albo nawet odwracać mikrouszkodzenia strukturalne neuronów pojawiające się w starości.

Źródło

Nutrients. 2017 Nov 20;9(11). pii: E1263. Fatty Acids, Antioxidants and Physical Activity in Brain Aging. Freitas HR, Ferreira GDC, Trevenzoli IH, Oliveira KJ, de Melo Reis RA.