W Turcji przeprowadzono eksperyment, w ramach którego sprawdzono, jak inhalacje olejku lawendowego wpłyną na pacjentów poddawanych kolonoskopii. 

Celem było sprawdzenie, czy w tej sytuacji uwidocznią się ewentualne działania przeciwlękowe lub uspokajające olejku lawendowego. W badaniu wzięło udział 145 osób zakwalifikowanych do kolonoskopii. Wszyscy otrzymali propofol w ramach sedacji minimalnej, u części jednak zastosowano dodatkowo inhalacje z olejku lawendowego. Pozostali stanowili grupę kontrolną.

Przed kolonoskopią często stosuje się sedację, czyli podanie leków uspokajających lub środków znieczulających w celu osiągnięcia stanu relaksacji lub nawet lekkiego snu. Dzięki temu:

  • poprawia się komfort pacjenta: kolonoskopia to badanie, które polega na wprowadzeniu elastycznego endoskopu przez odbyt do jelita grubego. Bez sedacji procedura może być nieprzyjemna i bolesna. Sedacja pozwala zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować dyskomfort i ból;
  • poprawia się skuteczność badania: sedacja pozwala na lepszą współpracę pacjenta i lekarza podczas kolonoskopii. Pacjent jest bardziej zrelaksowany, co ułatwia wprowadzenie endoskopu i jego przemieszczenie przez jelito grube;
  • zwiększa się bezpieczeństwo badania: kolonoskopia jest rutynowym badaniem, ale może wiązać się z pewnymi ryzykami, takimi jak perforacja jelita lub krwawienie. Sedacja pozwala na zmniejszenie ryzyka wystąpienia tych powikłań, ponieważ pacjent jest spokojny i mięśnie jelita są rozluźnione. 

Sedacja minimalna to forma sedacji stosowana w celu osiągnięcia stanu relaksacji i zmniejszenia niepokoju, przy jednoczesnym zachowaniu świadomości i zdolności do komunikacji. W przeciwieństwie do głębszej sedacji lub  znieczulenia ogólnego, pacjent poddany sedacji minimalnej może odpowiadać na pytania lekarza i wykonywać proste polecenia.

W tym badaniu dołączenie aromaterapii olejkiem lawendowym nie wiązało się co prawda ze zmniejszeniem nasilenia lęku po badaniu, ale komfort chorych w grupie inhalacji był istotnie statystycznie większy w porównaniu z grupą kontrolną. Wskazuje to na niedrogą i prostą w stosowaniu metodę poprawy wrażeń chorych w związku z nieprzyjemnym zabiegiem i może mieć praktyczne znaczenie, nie tylko czysto terapeutyczne, ale i nawet marketingowe (z punktu widzenia przychodni). 

Na podstawie

Sayilan S, Sayilan AA, Mert S, Öztekin SD, Baydemir C. The Effect of Precolonoscopy Lavender Inhalation on Patient Anxiety and Comfort: A Randomized, Controlled, Double-Blinded, Single-Center Study. Gastroenterol Nurs. 2023 Jun 8. doi: 10.1097/SGA.0000000000000754. Epub ahead of print. PMID: 37289849.