Badania obserwacyjne sugerują, że niedobór witaminy D łączy się z chorobami stawu skroniowo-żuchwowego – piszą specjaliści protetyki stomatologicznej z Uniwersytetu Medycznego i Farmaceutycznego Iuliu Hațieganu w Rumunii. 

Choroby, o których mowa, dotyczą nie tylko samego stawu, ale całego aparatu mięśniowo-powięziowego odpowiadającego za ruchy żuchwy (staw skroniowo-żuchwowy można przyrównać do zawiasu, w którym następują ruchy dolnej szczęki). Zwykle zaburzenia te objawiają się bólem stawu, ewentualnie ograniczeniami jego ruchomości i sprawiają trudności terapeutyczne nawet doświadczonym lekarzom. Wśród przyczyn wymienia się mnóstwo czynników – od stanów zapalnych (np. reumatoidalnego stawów, tocznia), przez urazy, złe nawyki czy nawet czynniki natury genetycznej albo emocjonalnej (do dysfunkcji stawu może doprowadzić długotrwały bruksizm, czyli nieświadome zgrzytanie zębami przez sen, a nawet nawykowe żucie gumy). 

Rumuńscy naukowcy zauważają, że aż sześć badań obserwacyjnych wiąże dysfunkcję stawu skroniowo-żuchwowego z niedoborem witaminy D – występuje on u tych chorych częściej niż w populacji ogólnej. Rodzi to możliwość wykorzystania suplementacji witaminy D w terapii – co wymaga oczywiście sprawdzenia w badaniach interwencyjnych. Jednak jeśli ktoś cierpi z powodu choroby stawu skroniowo-żuchwowego i ma niedobór witaminy D, może spróbować wyrównać jej poziom (jest to wskazane tak czy siak) i sprawdzić, jak to wpłynie na objawy. 

Witamina D ma receptory praktycznie we wszystkich narządach ludzkiego organizmu, jest istotna dla wszystkich struktur – również dla stawów, zatem teza przedstawiona przez autorów wcale nie jest nieprawdopodobna. 

Na podstawie

Kui A, Buduru S, Labunet A, Balhuc S, Negucioiu M. Vitamin D and Temporomandibular Disorders: What Do We Know So Far? Nutrients. 2021 Apr 14;13(4):1286. doi: 10.3390/nu13041286. PMID: 33919716; PMCID: PMC8070666.