A może w łysieniu plackowatym istotną rolę pełnią metale ciężkie? – zastanawiają się tureccy dermatolodzy na łamach „Indian Journal of Dermatology”. Nie ma sensu suplementować żelaza, za to można spróbować suplementacji cynku – konkludują. 

Łysienie plackowate ma najprawdopodobniej charakter autoimmunologiczny – układ odpornościowy z nieznanych przyczyn w wyrafinowany sposób atakuje mieszki włosowe. Jest to jedna z najczęstszych chorób skóry, o wyjątkowo niejasnej patogenezie i także wyjątkowo trudna do leczenia. Wiadomo też, że zatrucia metalami ciężkimi, jak ołów, rtęć czy kadm mogą wywoływać reakcje autoimmunologiczne, dlatego autorzy postanowili sprawdzić, jakie będą różnice w zawartości wybranych metali we krwi między chorymi na łysienie plackowate a osobami zdrowymi.

U chorych stwierdzono wyraźnie mniejsze niż u zdrowych stężenia cynku i manganu, natomiast większe – kadmu, żelaza, ołowiu, kobaltu, miedzi i magnezu. Na tej podstawie autorzy uznają, że suplementacja żelaza jest w tej chorobie niecelowa – chorzy i tak mają go nadmiar. Można natomiast próbować uzupełnić niedobory cynku. Ten metal jest od dawna kojarzony ze stanem skóry, były nawet hipotezy, że to właśnie niedobór cynku odpowiada za rozwój choroby. Nowością, trudną do zinterpretowania jest natomiast niedostatek manganu – być może pełni rolę przyczynową, a może jest przypadkowym znaleziskiem.

Badań nad znaczeniem metali w rozwoju łysienia plackowatego nie ma wiele. Biorąc pod uwagę trudności leczenia, konieczność stosowania leków immunosupresyjnych, ich działania niepożądane i przemijającą skuteczność, wykorzystanie suplementacji cynku wydaje się ciekawym kierunkiem dalszych badań.

Na podstawie

Indian J Dermatol. 2019 Jan-Feb;64(1):7-11. Alopecia Areata Different View; Heavy Metals. Ozaydin-Yavuz G, Yavuz IH, Demir H, Demir C, Bilgili SG.