Biotechnolodzy z Uniwersytetu w Perugii (Włochy) pokazali w eksperymencie, jaki może być potencjalny mechanizm antynowotworowego działania produktów z oliwek. 

Aktualnie proces powstawania nowotworów wiąże się z uszkodzeniem DNA i błędami lub nieskutecznością jego naprawy. Komórka ma mechanizmy naprawcze, które zabezpieczają przed nagromadzeniem się błędów w kodzie genetycznym, nie zawsze są one jednak wydolne – i w rezultacie mutacje mogą prowadzić do rozwoju nowotworu.

W ramach eksperymentu naukowcy wyizolowali ludzkie komórki jednojądrzaste krwi obwodowej i poddawali je działaniu czterech mutagenów (różnych amin heterocyklicznych). Dwa z nich wywoływały poważne uszkodzenia DNA już w najniższych stężeniach, dwa pozostałe dopiero w obecności dodatkowych substancji, które „wyłączały” komórkowe enzymy naprawiające uszkodzenia DNA. Potem jednak sprawdzono, jaki będzie wpływ mutagenu na komórki, które zostały zanurzone w roztworach zawierających ekstrakty z oliwy oraz liścia oliwki.

Co ważne, sprawdzono efekty bardzo słabych stężeń ekstraktów z oliwy i liści oliwki, tak by imitować stężenia możliwe do uzyskania w tkankach podczas regularnego spożywania tych substancji. I już w takich stężeniach obserwowano wyraźny wpływ zabezpieczający komórki przed uszkodzeniem DNA przez kancerogen.

Według intepretacji autorów, oliwka może w w tym mechanizmie zapobiegać pierwszemu etapowi kancerogenezy, czyli inicjacji nowotworu. Tanim i prostym źródłem  substancji o takim działaniu mogą być właśnie liście oliwki, które można wykorzystywać w postaci suplementów lub dodatków do żywności.

Źródło

Food Chem Toxicol. 2018 Dec;122:234-241. Genotoxicity of heterocyclic amines (HCAs) on freshly isolated human peripheral blood mononuclear cells (PBMC) and prevention by phenolic extracts derived from olive, olive oil and olive leaves. Fuccelli R, Rosignoli P, Servili M, Veneziani G, Taticchi A, Fabiani R.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s