Szwajcarscy ortopedzi do spółki z kolegą Australii sprawdzili, że całkowita alloplastyka stawu kolanowego (czyli wymiana obu powierzchni stawowych na endoprotezy) wiąże się z poważnym zubożeniem zasobów witaminy C i że jej suplementacja w okresie okołooperacyjnym poprawia wyniki operacji. 

W badaniu oceniano, czy suplementacja witaminy C w dawce 1000 mg dziennie wpłynie na zakres ruchów w operowanym stawie i czy zmniejszy ryzyko artrofibrozy – jest to dość częste powikłanie operacji lub urazu kolana, polegające na obkurczeniu otaczających struktur w wyniku tworzenia się blizn (co objawia się ograniczeniem zakresu ruchów, sztywnością, obrzękiem, osłabieniem i nawet trzeszczeniami w stawie.

Do badania włączono 95 chorych, którym w sposób losowy podawano codziennie albo placebo, albo 1000 mg witaminy C – przez 50 dni okresu okołooperacyjnego. Stężenie witaminy C we krwi oceniano przed operacją oraz 4 i 7 dni po operacji.

Po roku w obu grupach zakres ruchu w operowanym stawie kolanowym nie różnił się istotnie. Jednak objawy artrofibrozy stwierdzono u ponad dwukrotnie mniejszej liczby osób suplementujących witaminę C (w porównaniu z grupą placebo). Co więcej, w grupie placebo wykryto nawet kilkukrotny spadek stężenia witaminy C po operacji, czego nie obserwowano oczywiście w grupie otrzymującej witaminę C. Co więcej, wykazano korelację między atrofibrozą a spadkiem stężenia witaminy C po operacji – ci pacjenci, u których w wyniku artroplastyki witamina C spadła o więcej niż 30 µmol/l mieli to powikłanie znacznie częściej niż ci, u których spadek ten był mniejszy.

Autorzy zwracają na koniec jeszcze jedną uwagę – jak tanią i bezpieczną opcją profilaktyki jest suplementacja witaminy C u osób poddawanych operacji kolana.

Źródło

Knee Surg Sports Traumatol Arthrosc. 2018 Jun 28. Vitamin C demand is increased after total knee arthroplasty: a double-blind placebo-controlled-randomized study. Behrend H, Lengnick H, Zdravkovic V, Ladurner A, Rudin D, Erschbamer M, Joerger M, Kuster M.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s